seowordpress.pl Porady dotyczące SEO i Wordpress'a

Czego szukasz?

Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytania związane z SEO lub Wordpressem wpisz frazę i czekaj na podpowiedzi lub kliknij enter! Wyniki pokazują także linki do zewnętrznych źródeł.

161 artykułów w bazie

Przekierowania adresów url a SEO

Przekierowanie jest sposobem na przeniesienie realnego użytkownika jak i roboty wyszukiwarek na inny adres URL niż ten, który wpisali. Jest wiele sposobów przekierowań, jednak najczęściej wykorzystywanym jest typ 301. Stosując 301-ynkę informujemy, że strona została stale przeniesiona (moved permanently). Roboty wyszukiwarek interpretują to w taki sposób, że strona nie tylko zmieniła swoją lokalizację ale też cała treść może być znaleziona pod nowym adresem URL.

Powinniśmy stosować przekierowanie 301 gdy chcemy:

 • na stałe zmienić swoją domenę na inną
 • przenieść treść z jednej kategorii/podstrony do innej
 • wyindeksować daną podstronę
 • zmienić swój system zarządzania treścią (CMS) co spowoduje w większości przypadków zmianę adresów url
 • przekierować nie potrzebną Ci już stronę na aktualną aby przekazać Page Rank – oczywiście zachowując tamatykę

Trzeba mieć na uwadze, że przy przekierowaniu 301 wyszukiwarki potrzebują trochę czasu na odkrycie i rozpoznanie, aby cała moc strony poprzedniej została przekazana do jej następczyni. Czas oczekiwania może się wydłużyć jeśli na daną stronę rzadko zaglądają roboty wyszukiwarek. Jednak maksymalnie po paru dniach Google lub inna wyszukiwarka wyindeksuje stary adres i zastąpi go nowym.

Jak wiadomo, zduplikowana treść jest ogromnym problemem jeśli chodzi o branżę SEO. Przekierowania 301 okazują się bardzo dobrym rozwiązaniem aby ją wyeliminować. Pamiętać należy też, że dobrą alternatywą dla specyficznych przypadków jest zastosowanie kanonikalizacji. Więcej na ten temat możecie przeczytać „Kanonikalizacja dla stronicowania„.

W jaki sposób działa 301 redirect. Źródło: moz.com

 

Przekierowanie 301 – przekazuje 90-90% mocy strony do strony. Najczęściej zapisane są w pliku .htaccess (jeżeli używasz serwera Apache) umieszczonym w głównym katalogu strony www. Przykłady zastosowania:

Przekierowanie pojedynczej podstrony na nową (w obrębie strony)

Przekierowanie pojedynczego katalogu na nowy (w obrębie strony)

Przekierowanie całej starej domeny na nową

Przekierowanie domeny z „bez www” na „z www”

Przekierowanie 302 jest to tzw. tymczasowe przekierowanie. Nie przekazuje ono żadnej mocy strony i większości przypadków nie powinno być stosowane. Jedynym praktycznym jego zastosowaniem (pod SEO) jest chwilowe przeniesienie ruchu z domeny na inną – przy założeniu, że nie chcemy doprowadzić do wyindeksowania starej domeny, a za jakiś czas przekierowanie zostanie zdjęte.

Porównanie przekierowań 301 i 302

Jak w szybki sposób ustawić przekierowania w WordPress?

 1. Zainstaluj wtyczkę o nazwie Quick Page/Post Redirect Plugin
 2. Ustawienia > 301 Redirects
 3. W polu „Request” wpisz adres URL, który chcesz przekierować. W „Destination” – adres docelowy.

Źródło: https://wordpress.org/plugins/quick-pagepost-redirect-plugin/screenshots/

Jak sprawdzić czy ustawione przez nas przekierowanie zostało poprawnie ustawione? W Internecie jest wiele urządzeń stworzonych w tym celu. Ja polecam Redirect check. Po wpisaniu adresu zostanie wyświetlony wynik ukazujący typ zastosowanego przekierowania.

redirect-check

Prawidłowy wynik przy sprawdzaniu typu przekierowania (dla 301)

W tej chwili na stronie seowordpress.pl nie występuje przekierowanie z „bez www” na „www” natomiast jest to chwilowe i celowe działanie

Wojciech Władziński

O Wojciech Władziński

Branżą SEO zajmuję się od 2008 roku. Na co dzień starszy specjalista ds. SEO w firmie Seogroup. Tworzę i optymalizuję duże serwisy jak i mniejsze strony internetowe. Szczególnie upodobałem sobie środowisko WordPressa, który mimo powszechnej opinii nie jest tylko platformą blogową.

24 komentarze

 1. Wtyczka Simple 301 Redirects i Redirection też daje radę, przy okazji wychwytuje 404-ki i można dodać przekierowania z użyciem regex czego 301 Redirects chyba nie potrafi.

  PS dodałbyś w końcu ten link do logowania, no chyba, że mamy sobie sami wklepywać wp-login lub domyślić się, że pod rejestracją schowane
  PS2 dlaczego przekierowuje na front a nie na obecnie wyświetloną stronę?
  PS3 o co biega z tymi ciasteczkami (chodzi o ten monit przeglądardka blokuje ciasteczka w tym popup), że trzeba się trzy razy logować?

 2. Trzeba mieć na uwadze, że przy przekierowaniu 301 wyszukiwarki potrzebują trochę czasu na odkrycie i rozpoznanie, aby cała moc strony poprzedniej została przekazana do jej następczyni. Czas oczekiwania może się wydłużyć jeśli na daną stronę rzadko zaglądają roboty wyszukiwarek. Jednak maksymalnie po paru dniach Google lub inna wyszukiwarka wyindeksuje stary adres i zastąpi go nowym.

  Jeśli chodzi o Google, to można spróbować wymusić odwiedzenie danej podstrony. Jeśli robot był na niej ostatni raz kilka dni temu, to po wejściu na tę stronę i wpisaniu adresu powinien odwiedzić ją błyskawicznie. Tak samo działa przy nowej podstronie – po wpisaniu strona pojawia się w wynikach momentalnie.

 3. Podpinając się pod temat, zastanawiam się czy nie zmienić swoich URLi z formatu:
  /category/postname_id
  na
  /postname
  Czy macie jakies gotowe deklaracje do HTACCESS? Wolałbym uniknąc wtyczek…
  Zastanawiam sie tym samym czy to bedzie dobra operacja w dobie tego, że zmieniłem domenę i jeszcze stara domena się nie wyindeksowana do konca? any ideas? 😉

  • Wojciech Władziński

   Hej,
   Jeżeli chodzi o adresy url postów to wystarczy w sekcji „Ustawienia => Bezpośrednie odnośniki” usunąć /%category% ze struktury.
   Usunięcie /category/ z adresów kategorii można zrobić za pomocą deklaracji w .htaccess:
   RewriteRule ^category/(.+)$ http://www.domena.pl/$1 [R=301,L]
   Oczywiście jest to dobry zabieg natomiast musisz mieć na uwadze aby nie robić przekierowań do przekierowań. Czyli z lubik.info aby przekierowanie już odbywało się na ten nowo stworzony adres bez /%category%.

   • Hej,
    mam wielką prośbę o pomoc. Zmieniłem strukturę linków bezpośrednich, usunąłem datę z http://www.domena.pl/2016/10/14/przykladowy-wpis/, aktualne linki to http://www.domena.pl/przykladowy-wpis/
    Co muszę dopisać w htaccess, aby działały stare linki? I w którym miejscu? Mam następujący wpis:
    # BEGIN WordPress

    RewriteEngine On
    RewriteBase /
    RewriteRule ^index\.php$ – [L]
    RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
    RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
    RewriteRule . /index.php [L]

    # END WordPress

    Deny from all

    Z góry serdecznie dziękuję za pomoc.

     • Dziękuję, Wojtku, za szybką odpowiedź. Niestety obawiam się, że jej nie zrozumiałem. Tzn. nie wiem, gdzie w panelu administracyjnym dokonać takiej zmiany. Oczywiście nie chodzi mi o zmianę samych bezpośrednich odnośników. To już zrobiłem.
      W tej chwili, po zmianie struktury permalinków z „Dzień i nazwa” na „Nazwa wpisu”, nie działają stare linki, które pojawiają się w google. Pojawia się błąd 404.
      Chciałem w htaccess dodać przekierowanie 301 ze starych linków na nowe, ale zapisane ogólnie, a nie dla konkretnej strony. Tak aby działało dla wszystkich linków/wpisów.

      Pozdrowienia!

 4. Właśnie próbowałem przestawić w ustawieniach, ale jak wywoływalem stary adres to dostawałem 404. Dodam jeszcze tą deklaracje do HT i sprawdzę czy zadziała. Generalnie całość wygląda tak:

  RewriteEngine OnRewriteBase /RewriteRule ^index.php$ - [L]RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-fRewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-dRewriteRule . /index.php [L]^category/(.+)$ http://www.domena.pl/$1 [R=301,L]

  I do dodaje do htaccess DW, natomiast czy przekierowanie na kategorie dodac do htaccess lubik.info? Na zdrowy rozsadek lubik.info powinno przekierować tak:
  lubik.info -> DW -> Przepisanie kategorii na wlasciwa
  Dobrze kombinuje? 😉

  • Wojciech Władziński

   No oczywiście dostaniesz 404 ale to normalne. Dlatego musisz zastosować:
   RedirectMatch 301 ^/([^/]+)/([^/]+)/$ http://dailyweb.pl/$2

   Poprzednia komenda była tylko dla adresów url kategorii i zamiast domena.pl powinien być adres Twojej strony oraz poprzedzający ją RewriteRule. Czyli ogólnie:

   1. Zmiana w bezpośrednich odnośnikach jak pisałem wcześniej
   2. Uzupełniasz htaccess (na dailyweb.pl) aby wyglądał tak:

   RewriteEngine OnRewriteBase /RewriteRule ^index.php$ [L]RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-fRewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-dRewriteRule . /index.php [L]RewriteRule ^category/(.+)$ http://dailyweb.pl/$1 [R=301,L]RedirectMatch 301 ^/([^/]+)/([^/]+)/$ http://dailyweb.pl/$2

   Na lubik.info wtedy będziesz też musiał zmienić przekierowania tak aby docelowe adresy odpowiadały tym nowo powstałym na dailyweb. Daj znać czy działa 🙂

 5. Czy przekierowanie wybranych adresow url na adresy w domenie X a innych w domenie Y to dobry pomysl czy wszystkie 301 powinny leciec do tej samej domeny X? Czyli zamykamy strone i czesc 301 leci do domeny X a czesc do Y.

 6. Dzięki Wojtek. Czyli nie będzie to źle widziane przez wyszukiwarki jeśli część adresów przekieruje na adresy na jednej domenie a część na drugiej? Np. adresy z treścią oferty > jedną domenę a adresy z opisami produktów > stronę produktową.

  • Wojciech Władziński

   Po prostu moc z tych podstron rozproszy się na dwie domeny. Jest to pewna strata ale nie ma w tym nic złego.
   Najważniejsze jest to na która domenę przekierujesz stronę główną bo to do niej (zapewne) prowadzi najwięcej linków.

 7. Panie Wojciechu, świetny artykuł, ale brakuje informacji jak się zachować przy wielu domenach prowadzących do jednej witryny
  example.com.
  Aby zasymulować: firma prowadziła działalność w różnych krajach i miała stronę w różnych wersjach językowych, i kilka domen:
  example.pl, example.com.pl, exaple.com, example.ru, example.de ale wszystkie prowadziły do example.pl gdzie wybierało się wersje językową i przechodziło na example.pl/lang.

  Uważam to za złe działanie, Firma się przekształca, a obecnie strona straciła pozycjonowanie w związku z czym planuje jej gruntowną przebudowę, oraz optymalizację.
  Chciałbym też uporządkować temat jerzyka i myślę aby założyć subdomeny językowe: pl.example.com,en.examle.com itp.
  oraz przekierować ruch z istniejących domen TLD do tych subdomen np: example.ru -> ru.example.com za pomocą przekierowania 300. Nie wiem też co zrobić z aliasami subdomen np http://www.example.com i http://www.example.pl oraz jak wtedy przekierować ruch z http:// na https:// do tej pory używałem w apache Redirect pernament do https://example.com nie wiem czy to jest poprawne.
  pozdrawiam

   • Czy prawidłowo to rozumiem, stycznośc z SEO mam od bardzo niedawna, trochę poczytałem, ale nie czuję się w tym zbyt dobry.
    Pytanie zasadnicze to czy moje myślenie jest prawidłowe?
    czy dobrym zabiegiem jest przekierowanie domen TLD example.lang do subdomen lang.example.com?
    czy poprawne jest tu użycie przekierowania 300 i 301 w tych miejscach, czy użyć innych metod?

 8. Witam wszystkich
  ma ktoś pomysł jak dokonać w .htaccess przekierowań na różne podstrony w zależności od przychodzącego url ?
  Będę bardzo zobowiązany…

Zostaw odpowiedź

Email nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz używać tych tagów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Oferuję szereg usług związanych z WordpressemSPRAWDŹ OFERTĘ
Przeczytaj inne:
Masowa instalacja wtyczek WP

Zapewne nachodzi Was pytanie do czego potrzebne nam byłaby wtyczka pozwalająca na automatyczną instalację wszsytkich ustalonych przez nas wcześniej wtyczek?...

Zamknij