Czego szukasz?

Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytania związane z SEO lub Wordpressem wpisz frazę i czekaj na podpowiedzi lub kliknij enter! Wyniki pokazują także linki do zewnętrznych źródeł.

163 artykułów w bazie

CheryFramework 4.0 nowości i instalacja7 min read

7 min read" > featured-22_06_20152-900×538-900×538

Jakiś czas temu przygotowałem dla Państwa artykuł na temat „Konfiguracja motywu potomnego na podstawie CherryFramework”, gdzie opisywałem proces tworzenia motywy potomnego dla WP opartego na najnowszą w tej chwilę wersję CherryFramework 3.1.5. Ale technologii nie stoją na miejscu, zwłaszcza w dziedzinie IT. Pod czas mojej pracy nad artykułem, specjalisty z TemplateMonster pracowali nad modernizacją i przebudową frameworku. I już w ten poniedziałek, 22. czerwca, była przedstawiona 4 wersja CheryFramework. Korzystając z przysłowia „kuj żelazo póki gorące”, postaram się przedłużyć poprzedni temat i powiedzieć Państwu o możliwościach nowej wersji frameworku.

Cherry Framework 4.0 został zaprojektowany dla potrzeb zarówno programistów i użytkowników, którzy samie robią strony www. Dzięki temu, w zależności od poziomu umiejętności, we frameworku każdy użytkownik może znaleźć wiele przydatnych opcji aby skonfigurować personalną stronę internetową lub mocny i wiele funkcjonalny portal www.

Żeby dojść do tego rezultatu były opracowane błędy z poprzedniej wersji produktu (3.1.5) oraz opinii klientów, które pomogli znaleźć optymalne rozwiązanie. Dlatego Cherry Framework 4.0 – to nie aktualizacja poprzedniej wersji, a zupełnie inny produkt. Od powszedniej wersji Cherry Framework 4.0 odróżnia nie tylko zestawem nowych funkcji, o czym będę pisał dalej, a i nowa struktura jądra frameworku.

Jakie są nowinki i możliwości w CherryFramework?

 1. Możliwość stworzyć kopię zapasową zawierającą wszystkie ustawienia motywu. Dzięki temu przy jakichkolwiek zmianach w ustawieniach motywu można szybko powrócić zapisaną wersję.

 2. Responsywność. Motywy oparte o CherryFramework są responsywne, co pozwala stronie internetowej dostosować je do ekranów o dowolnej rozdzielczości.

 3. Gotowy zestaw shortkodów, pozwalający rozszerzyć możliwości tworzenia wpisów szybko i lekko.

 4. Edytor shortkodów. Oprócz gotowych shortkodów można tworzyć własne rozwiązania, co pozwoli zaoszczędzić czas przy pracy nad tworzeniem wpisów.

 5. Konstruktor przestrzeni. Bardzo użyteczne rozwiązanie dla tych osób, które lubią kreatywne projekty.

 6. Wspieranie WPML, co pozwala lekko i szybko tworzyć wielojęzykowe strony internetowe. Teraz możecie sami wybierać lokalizację dla logo, menu, pasku wyszukiwania lub innej treści w odniesieniu do bloku nagłówka/stopki

 7. Kompatybilność z popularnymi rozszerzeniami. Framework kompatybilny z różnymi zewnętrznymi rozszerzeniami, dlatego nie trzeba martwić o braku ulubionych komponentów.

 8. Dynamiczne CSS. LESS dodaje więcej możliwości dla standardowego CSS na stronie www. To pozwala realizować oryginalne rozwiązanie bez użycia skryptów Java.

 9. Kompilacja CSS przedstawia z siebie zmniejszenie małych plików CSS w jeden wielki, co pozwala przyspieszyć czas ładowania strony www.

 10. Portfolio w formacie AJAX. Dzięki niemu można w dynamiczny sposób pokazać swoje pracy dla odwiedzających strony www.

 11. Niezależność wtyczek od frameworku. Każda wtyczka, która jest używana we CherryFrameworku może być wykorzystana osobno na stronie www. Takie użycie jest możliwe dzięki specjalnej strukturze wtyczek.

Pierwszy zestaw takich wtyczek, którymi możecie korzystać się, to:

Cherry Social

Wtyczka, która składa się z trzech komponentów odpowiedzialnych za grupę ikon i przycisków dla sieci spolecznościowe, logowania, rejestracji i komentowania za pośrednictwem sieci społecznościowych. Wtyczka pracuję z: Facebbok, Twitter, Google, Skype, Instagram, Vkontakte, YouTube, Vimeo, Tumblr, Flickr, LinkedIn, Pinterest.

Cherry Portfolio

Pozwala tworzyć dynamiczne portwolio ze swoimi pracami, które oparte jest na technologie AJAX

Cherry Charts

Dzięki tej wtyczce można otrzymać dostęp do danych statystycznych na stronie www. We wtyczce jest możliwość wybrać sposób przedstawienia danych: licznik, poziomowy pasek postępu, pionowy pasek postępu lub kolorowe wykresy.

MotoPress

4 serwisowe strony internetowe, które pozwolą pokazać możliwości shortkodów i różnych elementów interaktywnych pod czas ich działania.

Shortcode Template Editor

Edytor pozwalający tworzyć własne shortcody. Shortcody dla motywu są przechowywane w oddzielnym katalogu i mogą być modyfikowane za pomocą dowolnego edytora kodu.

Cherry Shortcodes

Zestaw gotowych shortcodów, pozwalający znaczniej rozszerzyć możliwości strony www.

Cherry Services

Wtyczka dodaje nowy typ wpisu o nazwie “Serwisy”. Takiego rodzaju wpisy mają dodatkowe ustawienia dla stworzenia atrakcyjnych bloków opisu usługi.

Cherry Data Manager

Cherry Data Manager służy do eksportu/importu danych ze strony internetowej na lokalny komputer, co pozwala zabezpieczyć się na przypadek awarii na serwerze.

Cherry Team

Podana wtyczka wyświetlanie profili członków zespołu z linkami na ich profili społecznościowe i krótką biografią.

Cherry Testimonials

Wtyczka, która pozwala dodawać opinii do wpisów na stronie internetowej.

Simple Slider

Podana wtyczka dodaje nowy typ wpisu o nazwie “Slider”. Posty mają dodatkowe ustawienia dla formatowania slidera.

Custom Sidebars

Wtyczka służy do tworzenia niestandardowych pasków bocznych z określonym zestawem widżetów.

Instalacja CherryFramewrok 4.0 oraz motywów opartych o podany framework

Jeszcze jedną nowinką w CherryFramework 4.0 jest sposób instalacji frameworku, jego komponentów i samego motywu dla strony www. Dzięki wtyczce Cherry Wizard ten proces stał na tyle prosty, że go może spokojnie wykonać każdy początkujący użytkownik CMS WordPress. Pobrać podaną wtyczkę można ze strony.

Sam proces instalacji przedstawia z siebie 5 prostych kroków:

1. Pobranie wtyczki Cherry Wizard i jej instalacja w standardowy sposób w CMS WordPress. To jedyny “ręczny” krok, który z czasem będzie zmieniony. Podana wtyczka będzie dodana
na stronę wordpress.org. Wtedy proces jej instalacji będzie polegać w wyszukiwaniu Cherry Wizard wśród kolekcji innych wtyczek, jej wyborze i automatycznej instalacji.

2. Po zainstalowaniu i aktywacji wtyczki pojawi się następujący komunikat (rys. 1):

installation-of-plugin 1

Rysunek 1. Komunikat od Cherry Wizard zachęcający do instalacji CherryFramework.

3. Należy wybrać przycisk Begin istallation (Zacznij instalację) i na kolejnym kroku podać adres e-mail (rys. 2):

installation-of-plugin 2

Rysunek 2.

4. Na następnym kroku należy wybrać jaki motyw musi być zainstalowany: płatny oraz darmowy (rys. 3). W przypadku pierwszego wariantu należy podać numer motywu i klucz aktywacji. Wtedy templatka będzie pobrana ze sklepu i automatyczne zainstalowana na serwer. W przypadku darmowego wariantu, będzie zainstalowany darmowy motyw, o którym będę pisać dalej.

installation-of-plugin 3

Rysunek 3. Wybór motywu dla instalacji.

5. No i ostatnim krokiem jest sam proces instalacji frameworku, komponentów frameworku oraz motyw dla strony www. Polega on na parę podpunktach. Sama instalacja odbywa się automatycznie.

a) W zależności od charakterystyk serwera, pojawi się komunikat z którym należy zapoznać się i pogodzić się z instalacją. (rys. 4):

installation-of-plugin 4

Rysunek 4. Komunikat o charakterystykach serwera i potrzebach frameworku

b) Doczekać się instalacji frameworku, wtyczek i  (rys. 5):

installation-of-plugin 5

Rysunek 5. Instalacja frameworku i wtyczek

c) W przypadku, gdy powszednie pracowaliście z motywem i zapisali swoje ustawienia. Pliki, obrazki można ich przenieść na serwer z chmary lub komputera (rys. 6):

installation-of-plugin 6

Rysunek 6. Przeniesienie opracowanych wcześniej danych do motywu na serwer

W rezultacie wykonania podanych kroków będzie zainstalowany CherryFramework 4.0 (rys. 7) i motyw do niego (rys. 8):

CherryFramework

Rysunek 7. Menu CherryFramework 4.0

CherryTheme

Rysunek 8. Motyw dla CherryFramework 4.0

Darmowy motyw dla WordPress oparty na CherryFramework 4.0

Spróbować możliwości nowej wersji frameworku można dzięki darmowemu motywu, o którym wspominaliśmy powyżej. Proponowany motyw korzysta się ze szeregu wtyczek, co znacznie rozszerza możliwości strony www. Sam motyw składa się z takich podstrony:

 • strona główna;
 • o nas;
 • często zadawane pytania (FAQ);
 • referencje/opinii;
 • zespół;
 • usługi;
 • portfolio
 • blog;
 • kontakty.

Za pomocą podanego motywu można lekko i szybko odnowić projekt strony internetowej, dodając do niej nowych funkcjonalności. Zainstalować go można automatycznie za pomocą wtyczki Cherry Wizzard, oraz pobrać na stronie.

 Podana wersja frameworku jest nową i dla mnie, dlatego postaram się bardziej szczegółowo zapoznać się z niej i przedłużyć dany temat z ciekawymi przykładami realizacji motywu dla strony www.

O Janusz Kamiński

Specjalista działu marketingu firmy TemplateMonster. W branży IT pracuje od 5 lat. Posiada doświadczenie w SEO, marketingu internetowym. Oprócz tego interesuje się projektowaniem internetowym.

3 komentarze

Zostaw odpowiedź

Email nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz używać tych tagów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Oferuję szereg usług związanych z WordpressemSPRAWDŹ OFERTĘ
Przeczytaj inne:
Ukryte menu
Trendy w projektowaniu stron 2018

Trendy w projektowaniu webowym zmieniają się na tyle dynamicznie, że informacja, którą podzieliłem się rok temu, dawno już straciła swoją aktualność. Chociaż można...

Zamknij