seowordpress.pl

Dlaczego moja strona nie jest indeksowana w Google?

W tym artykule poruszymy indeksowanie w Google, co zrobić gdy Google nie widzi strony oraz dlaczego google nie widzi mojej strony.
Jeśli Twoja strona nie jest widoczna w google powinieneś przeczytać ten artykuł.

Pytanie zawarte w tytule często pojawia się w rozmowie z klientami oraz osobami zainteresowanymi tematem widoczności swojej strony w wyszukiwarce. Dziś podpowiem dlaczego Wasza strona może nie być indeksowana przez Google oraz w jaki sposób naprawić najczęstsze błędy popełniane w tym obszarze.

Bardzo dużo z wykonywanych operacji będzie przeprowadzana w Google Webmastertools do, którego dla pewności umieszczam link:

https://www.google.com/webmasters/tools/home?hl=pl

Po pierwsze – upewnij się, że Twoja strona jest/nie jest zaindeksowana wpisując w Google polecenie „site:twojadomena.pl” i przeanalizuj wyniki

Indeksowanie => Błędy indeksowania – jest to pierwsze miejsce jakie powinieneś odwiedzić w narzędziach dla webmasterów. Prawidłowy komunikat znajdujący się na górze strony to:

Jeżeli wynik w SERP jest pusty lub widoczne są tylko szczątkowe części Twojej strony a w GWT nie pojawiają się błędy indeksowania, które naprowadzą Cię na źródło problemu postępuj według tych kroków:

1. Domena „bez www” i „z www”

Przejdź do i wybierz „Ustawienia witryny”:

2. Robots.txt i tagi „noindex”

Tutaj jest sprawa ewidentna. Jeżeli zablokujemy dostęp robotowi do naszej strony nie mamy co się dziwić, że nie pojawia się ona w wynikach wyszukiwania. Co należy zatem zrobić aby to sprawdzić?

2.1 Wpisz w wyszukiwarce adres:

http://www.twojadomena.pl/robots.txt

Sprawdź czy nie znajdują się tam tagi blokujące robota. Przeczytaj więcej na ten temat tutaj: https://www.seowordpress.pl/blokowanie-indeksowania-strony-czyli-robots-txt-i-meta-robots-porownanie/

2.2 GWT – Index Google => Stan indeksowania i kliknij zakładkę „Zaawansowane”

Upewnij się, że brązowa linia na wykresie nie pokrywa się z niebieską.

W WordPress pamiętaj aby w sekcji Ustawienia = > Czytanie odhaczyć „Widoczność dla wyszukiwarek”

3. Strona serwowana jest za pomocną Flash lub Javascript/Ajax

Upewnij się, że dla każdej z Twoich podstron generowany jest dla niej unikalny adres url.

4. Twoja strona ładuję się w „nieskończoność”

Zdarzają się przypadki, że Google porzuci indeksowanie Twojej strony ze względu na długość jej ładowania. Po długim czasie lub braku odpowiedzi robot opuści naszą stronę nie indeksując jej zawartości.

Więcej na temat szybkości ładowania się stron możecie przeczytać tutaj: https://www.seowordpress.pl/odchudzamy-wordpressa-zwiekszamy-predkosc-seo/

5. Strona nie została jeszcze przeskanowana przez robota Google

Jest to problem występujący przy nowych stronach. Poczekaj klika dni aby Google miał czas na zrobienie tego co trzeba. Jest natomiast kilka rzeczy, które możesz zrobić aby przyspieszyć ten proces.

5.1 Stwórz sitemapę i dodaj ją go narzędzie dla webmasterów w sekcji Indeksowanie => Mapy witryny.

5.2 Sprowadź na swoją stronę Googlebota poprzez Indeksowanie => Pobierz jako Google.

Tu możesz przeczytać jak to zrobić: https://www.seowordpress.pl/jak-szybciej-zaindeksowac-adres-url-pobierz-jako-google/

6. Czarny scenariusz – domena zbanowana

Przyszedł czas na przedstawienie czarnego scenariusza jakim jest nałożenie kary na Twoją domenę co może powodować usunięcie domeny z indeksu i blokadę jej indeksowania. W narzędziach dla Webmasterów w dziale Ruch związany z wyszukiwaniem => Ręczne działania znajduje się informacje na ten temat. Domyślnie (prawidłowo) powinna pojawić się informacja:

Ilość komunikatów w tej chwili jest całkiem pokaźna. Sami zobaczcie: http://www.silesiasem.pl/lista-20-powiadomien-z-narzedzi-dla-webmasterow-google

Jeżeli informacja o nienaturalnych linkach dotyczy Twojej strony kieruj się tym poradnikiem: https://www.seowordpress.pl/zglaszanie-pliku-disavow-i-prosba-o-rozpatrzenie/