seowordpress.pl

Dodawanie i wyświetlanie pól w profilu użytkownika WP

Pracując z WordPressem często chcemy aby rejestrujący się użytkownicy byli w stanie uzupełnić swój profil o interesujące nas dane np. adres profilu Facebook lub wiek. Dziś pokaże jak w prosty sposób można dodawać pola w panelu użytkownika.

W bazie SQL WordPress przechowuje w tabeli nazwanej wp_usermeta dane odpowiadające konkretnym użytkownikom. Wyświetlane są one panelu administracyjnym w Użytkownicy => Twój profil. Tabela zbudowana jest tak, że można w prosty sposób rozszerzyć ją o nowe rekordy. Poniższy kod odpowiada za dodanie trzech pól odpowiadających za linki do najpopularniejszych profili społecznościowych. Do pliku functions.php znajdującego się naszym szablonie dodajemy:

Tak to powinno się  mniejwięcej wyświetlać:

Zapisywanie danych

Niezbędna jest także reguła odpowiadająca za zapisanie danych w bazie. Może się ona znajdywać bezpośrednio po kodzie wyświetlonym powyżej.

Jak wyświetlać dane?

Jako przykład podałem pole odpowiedzialne za wyświetlanie linku do profilu Twittera.

Wtyczki

Rzecz jasna do bardziej rozbudowanych projektów polecam zastosowanie w tym celu wtyczki. Ja osobiście korzystam z dwóch rozwiązań mianowicie: User Meta oraz Profile Builder PRO. Poniżej zaprezentowany jest screen z panelu administracyjnego pierwszej z nich. Jak widać jest moc 🙂

Źródło: https://wordpress.org/plugins/user-meta/screenshots/