Czego szukasz?

Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytania związane z SEO lub Wordpressem wpisz frazę i czekaj na podpowiedzi lub kliknij enter! Wyniki pokazują także linki do zewnętrznych źródeł.

163 artykułów w bazie

Forum na WordPress, czyli jak zbudowac społeczność w obrębie swojej strony5 min read

5 min read" > forum-bb

Choć wiele osób postawiło krzyżyk na forach internetowych, istnieje pewna ich grupa, która ma się nadal nad wyraz dobrze. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze fora są bardziej anonimowe od portalu społecznościowego, po drugie cechuje je większy profesjonalizm. Być może dlatego niektóre fora ogólnotematycznie świeca pustkami, gdy tymczasem np. forum Elektroda ma się bardzo dobrze.

Dlatego też warto niekiedy przemyśleć, czy założenie forum internetowego dla naszego WordPressa nie jest dobrym wyjściem. Nie od razu będzie tam pełno użytkowników, ale każdy, komu uda się pomóc, to czytelnik, który do nas powróci. Istnieje wiele metod na zbudowanie swojego forum internetowego, postaram się przybliżyć wybrane z nich na podstawie swojego doświadczenia.

Co mamy do wyboru?

bbpress.org

Forum, które zostało stworzone z myślą o WordPressie. O skrypcie tym napisano nawet książkę bbPress Complete Rhys Wynne (July 2013). Przerażający może wydać się fakt, że posiada ona 99 stron.

Na szczęście skrypt jest stosunkowo prosty i przyjemny w obsłudze. Sam integruje się z WordPressem i posiada wyciągnięty na front-end system rejestracji i logowania.

forum-bb

Co ciekawe, standardowo po zainstalowaniu wtyczki, forum musimy dopiero stworzyć. Innymi słowy, możemy stworzyć wiele for pod jedną domeną, a tak naprawdę działa to w odczuciu zwykłego użytkownika jak kategorie. Pewnym zaskoczeniem może być fakt, że to forum tak naprawdę nie posiada rozbudowanej bazy wtyczek i motywów w porównaniu do samego WordPressa. Korzysta się z niego stosunkowo prosto, ale wymaga ono odpowiedniego przygotowania z naszej strony.

MyBB

Jeden z najprostszych w prowadzeniu skryptów for internetowych w dodatku z przyjemnym Polskim wsparciem.

mybb

Co ciekawe, zostało napisanych wiele wtyczek integrujących oba systemy ze sobą – dla ciekawych https://pl.wordpress.org/plugins/tags/mybb. Prócz tego do skryptu znajdziemy wiele wtyczek i motywów, nawet ceny tych premium są stosunkowo niskie i przystępne.

esotalk

Skrypt forum, na który uwagę zwrócił jeden z użytkowników – Mati – przy okazji wpisu, mówiącego o stawianiu prostego forum Q&A na WordPress z użyciem Disqus’a

Więcej informacji znajdziecie tutaj: http://www.seowordpress.pl/tworzymy-forum-dla-czytelnikow-w-oparciu-o-disqus-com-czyli-tak-jak-ma-antyweb/

esotalk

Skrypt jest stosunkowo nowy w porównaniu do większości, która znalazła się w zestawieniu. Posiada on wersję polską – http://esotalk.org/forum/55-polish, jak i trochę wtyczek – http://esotalk.org/forum/conversations/plugins. Niestety społeczność zwraca uwagę, że sporo z nich nie działa, warto sprawdzić wątek dotyczący tego problemu – http://esotalk.org/forum/1325-99-plugins-dont-work. Ostatnia aktualizacja skryptu odbyła się dwa miesiące temu.
Mimo wszystko instalacja przebiegła bez problemów, tak samo jak wstępna konfiguracja, a domyślny motyw prezentuje się stosunkowo estetycznie.

Discourse

Instalacja, konfiguracja i uruchomienie skryptu przebiegły równie łatwo, jak w przypadku powyższego.

discourse

Jest to prawdopodobnie najbardziej rozbudowany skrypt ze wszystkich w zestawieniu. Co ucieszy z pewnością programistów, ten skrypt posiada stosunkowo czytelne i rozbudowane API.
Najlepiej zaopatrzyć się w VPS, obsługującego Linuxa i postępować według wskazówek z tego miejsca – https://github.com/discourse/discourse/blob/master/docs/INSTALL-cloud.md w celu instalacji.
Dostępna jest również wtyczka, która pozwala użytkownikom logować się bezpośrednio z WordPress do forum PrimeTime WordPress + Discourse SSOhttps://pl.wordpress.org/plugins/pt-wp-discourse-sso/. Wsparcie skryptu forum wygląda na sprawne i zgromadziło dookoła siebie odpowiednio dużą społeczność.

Płatne skrypty for (w tym Q&A) dla WordPress

Jak ze wszystkimi płatnymi rozwiązaniami dla WordPress, tak i z takim forum trzeba mieć na uwadze kilka istotnych szczegółów. Po pierwsze wsparcie może się z kończyć z dnia na dzień, głównie wtedy, kiedy naszą wtyczkę kupujemy z dużego marketu jak np. Envanto, gdzie ktoś po drugiej stronie nagle stwierdza, że ma dosyć lub musi zrobić sobie 2 tygodniowy urlop.
Drugi problem to sposobność do edycji takiego skryptu, jej twórca nie ma takiego obowiązku, a programistę znaleźć będzie ciężko, a jak już znajdziemy, z racji nieznajomości danego rozwiązania będzie chciał pobrać od nas adekwatną do wyzwania stawkę.
Nie zmienia to faktu, że płatna wtyczka może być idealnym kompromisem pomiędzy wydatkami, a tego, co jest nam aktualnie potrzebne. Głównie wtedy, kiedy zależy nam na wysokiej integracji z WordPressem (np. również ról użytkowników), jak i sposobie działania (np. forum typu Q&A z zamykaniem, otwieraniem i oceną wątków w tym przez użytkowników, którzy dodatkowo sami mogą je podpinać, kwestia tego, co potrzebujemy).
Dlatego też wszystko jest w dużej mierze kwestią znalezienia odpowiednich rozwiązań do naszych potrzeb.

Sprzęganie WordPress i skryptu forum

Zanim wydamy kilkaset złotych na dopisanie obsługi użytkowników pomiędzy skryptem forum a WordPressem, warto się zastanowić, czy potrzebujemy takiego rozwiązania. Dlatego, że w większości przypadków będzie ono zbędne.
Jeżeli prowadzimy blog, używamy systemu komentarzy Disqus lub zwykłego WordPressowego, ale do tej pory nie rejestrowaliśmy użytkowników lub jest ich zarejestrowanych 15 osób, a czyta nas 5000 tygodniowo, to nie ma potrzeby, aby trudzić się nad takim rozwiązaniem. Lepiej zająć się po prostu nową treścią i użyć tego systemu, który nam najbardziej odpowiada, a nie tego, który sprzęga się lub da się sprzęgnąć z WordPressem.

Podsumowując

Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Przykładowo bbpress wdroży każdy, ponieważ łatwo zainstalować wtyczkę do WordPress’a, ale do Mybb będziemy mieli największe wsparcie po polsku, a w przypadku Discourse dostaniemy w swoje ręce forum z prawdziwego zdarzenia z tą wadą, że na jego instalacji trzeba już trochę się znać.

16 komentarzy

 1. A który skrypt jest najbezpieczniejszy pod kątem włamań ? Czy mógłbyś konkretnie polecić jeden np darmowy i jeden płatny ? Najchętniej bym usłyszał coś o płatnych skryptach ? 🙂

 2. Co do EsoTalk to jeden jegomość jakiś czas temu wpadł na pomysł aby stworzyć integrację esotalk wordpress, później tą integrę przeobraził w samodzielną wtyczkę fora będącą kopią nowego wcielenia esotalk – flarum. Nie pamiętam nazwy ale jest dostępna na wordpress.org.

  A co do Q&A to od siebie dodam dwie świetne darmowe wtyczki:

  – DW Question & Answers
  – Anspress

  Discourse
  Jest to prawdopodobnie najbardziej rozbudowany skrypt ze wszystkich w zestawieniu. Co ucieszy z pewnością programistów, ten skrypt posiada stosunkowo czytelne i rozbudowane API.

  Gdyby nie trudniejszy proces instalacji niż w przypadku np: phpbb czy esotalk oraz to, że wymagane SSH, Ruby i PostgreSQL to przypuszczam, że Discourse byłoby bardziej popularne niż IPBoard, bo równie wspierane i rozwijane ale pod wieloma względami lepsze.

 3. – Offtop –

  Weźcie tam pogadajcie z mnichami Zenboxa i niech Was przeniosą na nowy serwer jak to zrobili z DailyWeb. I nie trzeba będzie czekać kilkanaście sekund aby dodać komentarz.

  Chyba, że to kwestia W3 Total Cache, macie aktywne database i object cache w trybie zapisu na dysk?

 4. Cześć!

  Dzięki za wszystkie komentarze.

  @DMati, są specjalne hostingu, które oferują instalację skryptu Discourse za pomocą jednego kliknięcia, ale nie znalazłem w ofercie niższej jak 20$ miesięcznie (5 GB pojemności).

  @Ajgor, ja bym nie stawiał WordPressa tylko po to, żeby postawić forum. Jak samo forum przemęcz się z Discourse bo warto.

  @Zgred, nie mogę wziąć odpowiedzialność za bezpieczeństwo kiedy ostatnimi czasy nawet najwięksi gracze na rynku mają spore tyły z odpowiednim zabezpieczeniem swoich usług. Co nie zmienia faktu, że jeżeli robiłbym komercyjny projekt postawił bym na skrypty z invisionpower.com ze względu na ilość gotowych rozwiązań.

Zostaw odpowiedź

Email nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz używać tych tagów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Oferuję szereg usług związanych z WordpressemSPRAWDŹ OFERTĘ
Przeczytaj inne:
bezposrednielinki
Struktura adresów URL w WP

Dziś zajmę się tematem z pozoru bardzo prostym i oklepanym jeżeli chodzi o Wordpressa natomiast z niewiadomych przyczyn spotkałem się,...

Zamknij