seowordpress.pl

Funkcje w panelu admina, o których nie warto zapominać

Pracując na co dzień z WordPressem, będąc redaktorem lub początkującym developerem buszując w gąszczu oferowanych opcji możemy nie zwrócić uwagi lub zapomnieć o bardzo przydatnych lecz troszkę ukrytych funkcji WP. W dzisiejszym artykule postaram się pokazać i po krótce je opisać. 

Z góry uprzedzam, że opisane funkcje panelu są skierowane dla początkujących użytkowników a Ci bardziej zaawansowani znają je doskonale.

1. Opcje ekranu (Screen options)

Niektóre opcje natywne (np. własne pola, wypis) jak i te dodane przez wtyczki pozostają domyślnie ukryte. Do tego celu został stworzony panel opcji ekranu znajdujący się w prawym górnym rogu. Głównym zadaniem tej funkcji jest pokazywanie lub ukrywanie elementów w obszarze panelu administracyjnego, w którym aktualnie się znajdujemy. Oto przykładowy dla opcji wpisu:

2. Klasy CSS oraz relacje w menu

Przechodzimy do Wygląd => Menu. Na początku we wspomnianych wyżej opcjach ekranu zaznaczamy:

Po czym w rozwiniętym boksie każdego odnośnika w menu dodają nam się nowe pola tekstowe:

Kod HTML tego konkretnego elementu menu zostanie rozbudowany o dodatkową klasę CSS o nazwie „nowklasa”

Relacje (XFN) możemy wykorzystać np. do dodania do konkretnego elementu/linku tagu „nofollow

3.  Przyklejenie posta do strony głównej

Najprostszym sposobem na wyróżnienie wpisu jest utrzymywanie go na samej górze listy naszych postów. WP posiada domyślnie taką funkcję w opcjach dostępności:

Należy jednak dodać, że przyklejenie wpisu nie ma wpływu na RSS feed.

4. Tagi More oraz Next Page

Dzięki tagowi „more” jesteśmy w stanie indywidualnie dla każdego posta/strony określić do którego momentu w tekście ma wyświetlać się zajawka (excerpt) pokazywana np. na liście danej kategorii wpisów. W edytorze dodajemy go za pomocą  po czym w ustalonym przez nas miejscu dodaje się tag:

Możemy także ustalić indywidualny tekst zapraszający do przeczytania dla każdego z wpisów:

Dzięki tagowi „nextpage” jesteśmy w stanie podzielić wpis lub stronę na części używając w tym celu paginacji. Aby to zrobić należy w miejscu końca pierwszej strony wstawić:

5. Skróty klawiszowe

WordPress obsługuje skróty klawiszowe zarówno w edytorze tekstowym jak i przy moderacji komentarzy. Listę możecie znaleźć tutaj:

http://codex.wordpress.org/Keyboard_Shortcuts

6. Linkowanie wewnętrzenie

WordPress posiada także prostą ale pomocną funkcję usprawniającą linkowanie pomiędzy artykułami. W opcjach linkowania treści () znajdziemy „… lub dodaj odnośnik do już opublikowanych treści”. 

7. Opisy kategorii i tagów

Możemy wykorzystać je do wyświetlania tekstu opisującego konkretną kategorię dzięki czemu nasycimy podstronę unikalną treścią (SEO).

Jak wyświetlać w szablonie opisy możecie przeczytać tutaj:

 http://codex.wordpress.org/Function_Reference/category_description

8. Wszystkie opcje w jednym panelu

Strona zawierająca wszystkie opcje WP w jednym miejscu. Aby przejść do panelu należy z poziomu administratora wejść na adres:

http://www.nazwadomeny.pl/wp-admin/options.php