seowordpress.pl

[INOFGRAFIKA] 10 urodziny WordPress

WordPress tego roku obchodzi wraz z firmą Automattic – spółki potomnej WordPress Foundation 10 urodziny. Odgrywa ona znaczącą rolę w rozwoju CMSa. Dlatego spróbujemy powiedzieć więcej na ten temat, żeby zrozumieć, dlaczego dla dużej ilości osób urodziny Automattic, to drugie urodziny samego WordPressa.

W 2001 roku programista Michael Valdrigi zaczął pracę nad prototypem CMSa dla blogów i nazwał swój projekt b2. Po jakimś czasie do niego dołączyli się Matt Mullenweg i Mike Little, co pozwoliło zespołu pójść do przodu w realizacji projektu. Trójka pracowała nad swoim systemem (który nosił nazwę b2/cafeblog) do początku 2003 roku, dopóki w zespole nie podzieliły się poglądy. Wreszcie w Michaela Valdrigi „skończył się entuzjazm” i odszedł on od projektu. Matt Mullenweg i Mike Little nie zamknęli jendak b2/cafeblog. Wzięli oni z tego projektu perspektywiczne kawałki kodu i zaczęli pracę nad nowym systemem, który w końcu otrzymał nazwę WordPress . Pierwsza oficjalna wersja tego systemu pojawiła się na świat 27 maja 2003 jako WordPress 0.7.
Trzy miesiące później, we wrześniu 2003 roku, liczba użytkowników WordPress wzrosła do 15000 . Taka popularność systemu była spowodowana przede wszystkim brakiem konkurencji  oraz otwartością produktu.
W taki sposób WordPress szybko zdobywał nowych użytkowników, większość z których były programistami, co było bardzo dobrym czynnikiem dla rozwoju systemu. Programiści wnosili ważne poprawki do kodu, które usuwały istniejące błędy i dodawali nowe rozszerzenia. Robili oni to wszystko całkowicie za darmo! Ta ogólna praca programistów z całego świata zrobiła z prostego systemu blogowego, którym on był w 2003 roku, w pełni funkcjonalny CMS już w połowie 2005 roku.
W 2005 roku twórca WordPress Matt Mullenweg postanowił, że z jego projektu hobbistycznego można otrzymać zysk, dlatego zostawił pracę w CNET i w sierpniu założył firmę Automattic. Z tego czasu startował nowy bardzo ważny etap dla WordPress CMS, który pozwolił systemowi rozwijać się bardzo dynamicznie. Właśnie, dlatego deweloperzy webowi asocjują powstanie spółki Automattic jako drugie urodziny samego WordPressa. I z nimi ciężko się nie zgodzić.

Po dziesięciu latach aktywnej pracy Automattic może pochwalić się swoimi osiągnięciami. Za pomącą systemu WordPress stworzono 2,5 miliarda wpisów, 3 miliardy komentarzy (zobacz więcej w poniższej infografice). Wśród najlepszych i najbardziej znanych projektów firmy są: Jetpack, Cloudup, WooCommerce, Akismet, Simplenote, VaultPress, Gravatar, Polldaddy, Longreads, Simperium.

Dziś WordPress jest najbardziej popularną platformą dla realizacji stron internetowych. Oprócz tego jest ona darmowa. Z WordPressa korzytają miliony ludzi z różnych branż biznesowych: pisarzy, fotografy, artyści, wydawcy, biznesmeni. Strony www, oparte o ten system, stanowią 24 % wszystkich stron www znajdujących się w sieci.
Mamy nadzieję, że te 10 lat – to dopiero początek dla WordPress i Automattic i oczekują ich jeszcze większe osiągnięcia! Czego i my im życzymy!