seowordpress.pl

Strona informacyjna na WordPress, czyli jak podać informacje z krótkim terminem ważności

Dla niektórych wszystko, co widzą w sieci to “strona internetowa”. Nie jest to błędne określenie, ma ono jednak wadę, nie oddaje przeznaczenia. Prowadząc sklep, lepiej zamieścić na reklamie frazę “sklep internetowego firmy X” niż “strona internetowa firmy X”.
W sieci mamy fora, blogi, magazyny i strony informacyjne. W tym artykule skupię się na tych ostatnich. Jak na WordPress poprowadzić stronę informacyjną, z czym wiąże się taki zabieg i na co zwrócić uwagę.

Spełniać standardy, czyli do czego są przyzwyczajeni (jeszcze nie nasi) czytelnicy

Będąc małym w sieci, mamy dwa wyjścia, albo pozostać zgodnymi ze standardami, albo je złamać. Tym razem tworząc stronę internetową, wybierzemy pierwszą opcję, na co więc zwrócić uwagę? Przede wszystkim na sposób organizacji treści przez portale informacyjne i fakt, w jaki sposób to one prezentują treści. Poniżej kilka przykładów.

tvn24.pl – najważniejsza informacja (najnowsza) jest widoczna przed przełamaniem ekranu, żółte lub czerwone tło i zdjęcie tematyczne.

o2.pl – najważniejsze informacje z prawej strony, czytelne, duże nagłówki z przyciągającymi wzrok zdjęciami.

tokfm.pl – tytuł najnowszego wpisu widoczny u samej góry przed przełamaniem strony.

Podsumowując, dla nas jest istotne:

Tematyczność serwisu, kluczem do znalezienia swojej grupy odbiorców

Wszystkie powyższe screeny zostały zrobione praktycznie w tym samym czasie. Jak widać, “top newsem” każdego portalu jest inna wiadomość. Dlaczego?
Ponieważ każdy chce trafić w swoją grupę docelową. TokFM traktuje o polityce, Tvn24 o ważnych, niekiedy tragicznych wiadomościach.
Innymi słowy, wybór tematyki portalu jest bardzo ważny. Po pierwsze osoby interesującej się polityką, nie musi interesować, że nowy film animowany ukazał się w kinach. A kogoś z Lublina nie do końca interesują lokalne wiadomości z Wrocławia.
Dodatkowo im nasza nisza bardziej konkretna, tym łatwiej zarządzać czasem i budżetem, jaki mamy na witrynę.

Google news dla strony

Warto wspomnieć o istnieniu Google News, podobno ktoś z tego korzysta (ja nie znam, ani jednej takiej osoby). Mimo to, kiedy dodamy tam witrynę i zaczyna się ona wyświetlać, okazuje się, że czasami potrafi  wygenerować sporo ruchu.
Praktycznie chodzi o to, aby wdrożyć wskazówki z tego miejsca – https://support.google.com/news/publisher/answer/40787?hl=pl. Czyli dodajemy witrynę do Google narzędzi dla Webmasterów, a następnie możemy doinstalować – https://wordpress.org/plugins/xml-sitemap-feed/.

Polecam również https://support.google.com/news/publisher/answer/4581309?hl=pl .
Największy problem z Google News jest taki, że konkurować musimy z portalami pokroju wp.pl, onet.pl itp. Jednak jeżeli piszemy coś dla lokalnej społeczności, mamy odpowiednie zaplecze, aby jako pierwsi o tym napisać, wszystko staje się możliwe. Mimo tego na pewno nie jest to proste, jak przekartkujemy news.google.pl od razu zauważymy, że nie ważne czy artykuł dotyczy technologii, zdrowia, polityki, rozrywki itp. wszędzie powtarzają się wyżej wspomniane portale, więc duże serwisy nie podlegają zasadzie tematyczności.

WordPress jako portal informacyjny?

Jasne jest, że na WordPress możemy wdrożyć portal informacyjny. Najlepszym przykładem nadal pozostaje serwis Mashable, który dopiero po osiągnięciu ciężkiej do obsłużenia poprzez WordPress liczby użytkowników przerzucił się na Ruby on Rails.

Dlatego też warto uwzględnić kilka elementów, które pomogą nam swobodnie działać. Rozwiązań jest wiele, więc zaczynajmy.

Edycja strony głównej dla wielu z nas jest najwygodniejsza, kiedy jest wspierana np. poprzez Visual Composer, niestety generuje on sporo kodu, przez co większość osób go nie lubi. Kolejny plus to fakt, że jest to najtańsze wyjście do tego, aby redaktorzy mogli swobodnie dodawać istotne elementy w czytelny sposób na stronę główną. Podwieszane wpisy, czy wykonywanie tego za pomocą widgetów nie jest tak wygodne, a inne rozwiązania (np. dedykowane) nie są tak tanie.

Ważne, aby na innych podstronach również prezentowane były kluczowe elementy, dlatego też warto dodać widget “najnowsze wiadomości” i/lub skorzystać z wtyczki Easy Heads Up Bar. Kluczowym elementem jest też możliwość udostępnienia możliwości komentowania wpisów, ale i ich animacja. Musimy poprzez pisanie komentarzy zachęcić czytelników, aby Ci chcieli pozostawić swoje, w końcu wejdzie im to w krew i sami chętnie będą rozpoczynać dyskusje. Możliwość udostępnienia wysyłania własnych wiadomości może dodatkowo przysporzyć nam nowych, darmowych treści, a można to zrobić wykorzystując User Submitted Posts.

Tutaj o tym wspomniałem: https://www.seowordpress.pl/tworzymy-forum-dla-czytelnikow-w-oparciu-o-disqus-com-czyli-tak-jak-ma-antyweb/ 

Podsumowując

Podejście do portalu informacyjnego jest nieco inne niż do magazynu, czy bloga. Tutaj liczy się obecna, świeża informacja, musi być czytelnie przedstawiona i widoczna. Należy pamiętać, że informacja czytana będzie w pierwszych kilku godzinach, potem prawie nikt nie będzie jej czytać, ani odwiedzać.

Ważne jest opublikowanie informacji jako pierwsze medium w sieci, dlatego też często wpisy po prostu po publikacji dopiero trzeba… poprawić. Jeżeli masz własne doświadczenia dotyczące prowadzenia portalu o charakterystyce informacyjnej, podziel się nimi w komentarzach.