Czego szukasz?

Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytania związane z SEO lub Wordpressem wpisz frazę i czekaj na podpowiedzi lub kliknij enter! Wyniki pokazują także linki do zewnętrznych źródeł.

163 artykułów w bazie

Wtyczki SEO do WordPress-a, którym warto się przyjrzeć5 min read

5 min read" > WordPress-SEO

W dzisiejszym artykule przedstawię listę wtyczek, które warto ściągnąć do swojej instalacji WordPress-a. Podzielę je na trzy kategorie ze względu na ich ważność. I tak najważniejsze będą w kolorze czerwonym, mniej ważne w kolorze żółtym, a najmniej zielonym.

Pod każdą nazwą wtyczki znajduje się opis pokazujący do czego dany plugin służy oraz jak z niego korzystać.

All in SEO Pack / WordPress SEO by Yoast
Jest to podstawowa wtyczka, którą zna pewnie większość z Was. Głównie służy ona do definiowania meta tagów dla wpisów, stron i taksonomii zawartej w systemie. Wiele osób spiera się o to, która z nich jest lepsza czy „All in SEO Pack” czy może „WordPress SEO by Yoast”. Dla małych stron polecam All in SEO Pack – jest zupełnie wystarczająca. Natomiast dla stron z dodatkowymi typami postów oraz taksonomiami Yoast będzie lepszym rozwiązaniem. 

Google XML Sitemaps
Najprościej mówiąc jest to generator mapy strony w formacie XML dla witryny z opcjami wykluczania konkretnych zasobów na stronie.

Breadcrumb NavXT
Bardzo możliwe jest, że wasza witryna nie będzie potrzebowała tego rozszerzenia ponieważ wiele szablonów posiada już wbudowaną tę opcję – jeśli jednak nie zaimplementowanie jej jest bardzo wskazane. Breadcrumb czyli swojego rodzaju dodatkowa nawigacja dzięki, której robot wyszukiwarki będzie w stanie lepiej poruszać się po stronie jak i użytkownicy będą wiedzieli dokładnie w jakim miejscu strony się znajdują.

Attachment Pages Redirect
Bardzo często zdarza się, że użytkownicy WordPressa wybierają podczas dodawania załącznika (najczęściej obrazka) opcję aby linkował on do tzw. „Strony załącznika”. Tworzą się poprzez to niepotrzebne podstrony zawierające jedynie sam obrazek występujący już w treści. Instalacja tej wtyczki automatycznie przekieruje te wygenerowane podstrony na adres wpisu (poprzez 301) a jeżeli takiego nie ma wtedy na stronę główna (302) .

kk Star Ratings
Jest to chyba najłatwiejszy sposób na wprowadzenie jednego z rozszerzonych opisów do wyników wyszukiwania jakim jest skala oceny.

AuthorSure
Ta wtyczka natomiast w najszybszy sposób  rozszerzy wyniki wyszukiwania o zdjęcie autora artykułu – oczywiście po pewnej konfiguracji w panelu opcji wtyczki jak i profilu Google+.  

Comet Cache
Wtyczka o bardzo przyjaznym interfejsie ze zróżnicowanymi opcjami służąca do cache-owania treści na naszej witrynie dzięki czemu nasza strona będzie się ładowała szybciej dla powracający użytkowników.

Quick Page-Post Redirect DEV
Wtyczka pozwala ustalić przekierowania wszelkiego typu poszczególnych zasobów na naszej witrynie. Najlepiej robić to poprzez „Redirect Menu > Quick Redirects” chociaż istnieje możliwość ich przeprowadzania w edycji pojedynczego posta/strony.

Krótkie uwagi:

 • Adres w polu „Request” musi rozpoczynać się od znaku „/”
 • W polu „Destination” zawsze umieszczaj cały adres URL razem z „http://”
 • Przekierowania ustawione w „Quick Redirects” nie będą otwierały się w nowym oknie. Jeżeli zachodzi taka potrzeba możliwe jest włączenie takiej opcji w przekierowaniu pojedynczego posta/strony

SEO Smart links
Wtyczka służąca do automatycznego linkowania wewnętrznego w serwisie. W polu znajdującym się w panelu ręcznie możemy dodać słowa kluczowe które mają być automatyczne podlinkowane. Do ich rozdzielania używaj przecinków a na końcu umieszczaj docelowy adres url. Pamiętaj, że jest także możliwość używania zewnętrznych adresów url.

SEO SearchTerms Tagging 2
Ta wtyczka zbiera dane o frazach z których przeszli na naszą witrynę użytkownicy poprzez wyszukiwarkę Google.

Broken Link Checker
Automatyczne sprawdzanie nieprawidłowych lub nieistniejących już linków w serwisie. Wtyczka przeszukuje artykuły i strony w poszukiwaniu nie działających już linków wewnętrznych i zewnętrznych dzięki czemu jesteśmy w stanie panować nad niepoprawnymi linkami wychodzącymi. UWAGA! Bardzo obciąża serwer!

upPrev
Wyświetla animowany boks pokazujący linki do poprzednich lub najnowszych artykułów (w zależności od ustawień) po tym jak użytkownik zjedzie na dół artykułu (przeczyta go).

WP No Category Base
Usuwa /category/ z adresów url kategorii.

WordPress Meta Robots
Dla tych, którzy chcą mieć kontrolę tylko nad index/noindex follow/nofollow dla artykułów – tą opcję posiada także All in SEO Pack

WP Robots Txt
Edycja pliku robots.txt z panelu WP.

Nice Search
Niezbyt skomplikowana wtyczka (nie posiadająca nawet panelu do ustawień) ,która tworzy ładne adresy url przy wyszukiwaniu np.:
http://www.mojadomena.pl/?s=fraza na http://www.mojadomena.pl/search/fraza

Simple SEO for Paged Comments
Wtyczka po części eliminuje problem zduplikowanej treści w obrębie stronicowania komentarzy. Zmienia ona meta tag Title (dodając: komentarze strona x) oraz zamienia treść zawartą w poście na excerpt (zajawkę). Jest to bardzo dobra alternatywa dla zastosowania tagu rel=”canonical”.

SEO Friendly Image
SEO Friendly Images automatycznie aktualizuje wszystkie obrazki zawarte na stronie dodając im atrybuty alt oraz title oparte na zmiennych dodanych w panelu wtyczki.

SEO No Duplicate
Zasada działania wtyczki jest bardzo prosta. Daje możliwość nadania postowi lub stronie tagu rel=”canonical”. W ten sposób można pozbyć się problemu zduplikowanej treści.

Sociable
Ostatnia z wtyczek ułatwia wprowadzenie naszej strony w świat Social Media. Dzięki przejrzystemu panelowi konfiguracja nie powinna stanowić dla Was żadnego problemu.

WP External Links
Dzięki niej kontrola nad linkami wychodzącymi staje się łatwiejsza.

Wojciech Władziński

O Wojciech Władziński

Branżą SEO zajmuję się od 2008 roku. Na co dzień starszy specjalista ds. SEO w firmie Seogroup. Tworzę i optymalizuję duże serwisy jak i mniejsze strony internetowe. Szczególnie upodobałem sobie środowisko WordPressa, który mimo powszechnej opinii nie jest tylko platformą blogową.

Czytaj również

Struktura adresów URL w WP Dziś zajmę się tematem z pozoru bardzo prostym i oklepanym jeżeli chodzi o Wordpressa natomiast z niewiadomych przyczyn spotkałem się, że i na tym pol...
Przykład konfiguracji wtyczki SEO by YOAST Wtyczek, które mają pomóc nam zoptymalizować naszą witrynę zgodnie z wymaganiami Google, jest wiele. Niestety część z nich działa w niewłaściwy sposób...

11 komentarzy

 1. Nie lepiej zamiast instalować:

  – All in SEO Pack
  Google XML Sitemaps
  Breadcrumb NavXT
  – Attachment Pages Redirect
  WordPress Meta Robots
  – WP No Category Base

  Zainstalować WordPress SEO by Yoast? I mamy all in one + kilka dodatkowych rzeczy (pro dodatki).

  Broken Link Checker bym nie polecał bo to bardziej benchmark serwera 😉 Wtyczka Google xml sitemap jeżeli to ta o której myślę to też może dać o sobie znać.
  Nice Search może sprawiać problemy z wyszukiwaniem i ogólnie działaniem wyszukiwarki.

  WP Robots Txt – po co? I tak roboty go pomijają, A raz przygotowany chyba mało kto go edytuje aż tak często aby potrzebować z kokpitu edit dostęp.

  HyperCache bez db cache bardzo słabo sobie radzi.

 2. Wojciech Władziński
  Wojciech Władziński - Odpowiedz

  Ja mam złe doświadczenia z Seo by Yoast. Miałem kilka konfliktów z szablonami i innymi wtyczkami. Dla mniejszych stron zawsze polecam AllinSeo.
  Z broken link checkera warto skorzystać od czasu do czasu w szczególności w trakcie optymalizacji strony.
  Wtyczka do generowania i odświeżania sitemapy xml-owej (Google XML Sitemaps) co jeden dzień – de facto najbardziej popularna nie wydaje mi się by obciążała serwer.
  Edycja robots.txt nie przydaje się za często ale jakby ktoś potrzebował to dobrze wiedzieć, że taka wtyczka istnieje 😉
  Fakt są lepsze alternatywy dla Hyper Cache. Sam zresztą od niedawna używam Quick Cache i tą wtyczkę bym polecał [update art.] – również za przyjazny interfejs dla mniej zorientowanych w temacie użytkowników.
  Dzięki za komentarz!

 3. O tak Quick Cache bardzo fajna wtyczka. Można się już spotkać z artykułami, gdzie nawet ją polecają jako alternatywę dla W3TC niż wp super cache 😀 Jak jeszcze autor doda scalanie plików to kto wie, może w niedalekiej przyszłości wp super cache strąci z drugiego miejsca podium.

  „Wtyczka do generowania i odświeżania sitemapy xml-owej (Google XML Sitemaps) co jeden dzień – de facto najbardziej popularna nie wydaje mi się by obciążała serwer.”

  Są dwie o podobnej nazwie (chyba, że już nie) jedna jest ok a druga nieźle ryła zasoby przy generowaniu.

  PS to że popularne to nie znaczy, że są ok. Simple tags jest dość popularna a dopiero od ostatniej albo przedostatniej wersji kokpit nie zwalnia. Broken Link Checker też popularna a mimo to zablokowana na wordpressowych hostingach za krytycznie wysokie zużywanie zasobów.

 4. PS Chyba Ci coś się z komentarzami sypło. Przy dodaniu komentarza nie pojawia się żaden komunikat w stylu dodano, czeka w moderacji, zamiast tego odświeżenie strony i powrót do wypełnionego formularza dodania komentarza. W efekcie ma się wrażenie jakby dodanie zostało wstrzymane lub nie działa przycisk Dodaj. Sam wczoraj miałem takie wrażenie, że uuu nie działa. Dodałem komentarz i zero reakcji. Dopiero dzisiaj widzę, że jednak komentarz został wysłany.

  Plus przy dodawaniu nowego komentarza, w textarea wyświetla się treść poprzedniego komentarza.

  // Chrome najnowsza wersja, żadne rozszerzenia typu nojavascript nie są zainstalowane //

  • Wojciech Władziński
   Wojciech Władziński - Odpowiedz

   1. Ja nie mam tego problemu także na chromie – jest tak jak powinno być czyli dodany komentarz z dopiskiem oczekiwania na moderację. Może trafiłeś na wprowadzanie zmian (co się często zdarza) i może miało to jakiś wpływ na to. Chociaż z tego co widziałem to Akismet zaliczył ostatnie Twoje komentarze do spamowych(zapewne przez zmiana adres email na ten ciężki do zidentyfikowania) – to mogło spowodować taką reakcję WP.
   Czy ktoś się jeszcze spotkał z taką sytuacji?
   2. To jest feature, który pozwala na uniknięcie sytuacji gdy z jakiegoś powodu komentarz nie został dodany a nie chce się pisać drugi raz tego samego 😉
   3. Prawdę mówiąc to zastanawiam się nad przejściem na Disqus

 5. Witam,
  praktycznie rok temu przygotował Pan wpis o wtyczkach do wp, a ja dopiero dziś zapoznałam się z nim. Qnisz.pl, to moja rodzinna stronka. Sama ją aktualizuję i pozycjonuję. Jednak po przeczytaniu Pana wpisu o wtyczkach, stwierdziłam, że nie do końca znam się na nich 🙁 Zaczynam od Pana, bo nie mam nic do stracenia (może znajdzie Pan chwilkę i mi odpowie?). Co ja powinnam robić z tymi nieszczęsnymi wtyczkami, aby odpowiednio działały? Myślałam, że wystarczy wgrać, a później aktualizować 🙁 Czy muszę je jeszcze jakość uzupełniać o swoje dane? Jest dyskusja o wybór między All in SEO Pack a Seo by Yoast. A co jeśli te dwie wtyczki są włączone? Będę wdzięczna za każdą podpowiedź. Z góry dziękuję

 6. Witam,
  Dziękuję za bardzo przydatne treści na tym blogu.
  Mam prośbę o poradę: czy wtyczka Quick Cache obecnie o nazwie Zen Cache potrzebuje jakichś szczególnych indywidualnych ustawień?

  Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź
  Pozdrawiam
  Ewa M.

 7. Witam,

  Mam jeszcze jedno pytanie, czy bezpiecznie jest wpisać w pliku .htaccess następujący kod:
  php_value output_handler ob_gzhandler, żeby dokonywał on całkowitej kompresji moich danych na stronie
  tym samym przyśpieszył WordPressa? Czy może ma Pan jakiś inny kod, lepszy od tego?
  Nie chcę nic uszkodzić na serwerze.

  Pozdrawiam

Zostaw odpowiedź

Email nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz używać tych tagów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Oferuję szereg usług związanych z WordpressemSPRAWDŹ OFERTĘ
Przeczytaj inne:
Jak automatycznie ustawić linki wychodzące na „nofollow”

Dzisiejszy kawałek kodu powoduje, że bez pomocy wtyczki będziemy w stanie automatycznie ustawić wszystkie linki wychodzące z naszej strony na...

Zamknij