Wordpress SEO - Czego szukasz?

Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytania związane z SEO lub Wordpressem wpisz frazę i czekaj na podpowiedzi lub kliknij enter! Wyniki pokazują także linki do zewnętrznych źródeł.

193 artykułów w bazie

Hosting WordPress


[ SEOWind.io - pisz treści które rankują się w TOPach ]

Jaki Serwis Pod WordPress?

WordPress to najpopularniejszy system zarządzania treścią na świecie. Według najnowszych badań firmy W3Techs ponad 30% stron w sieci jest opartych na tym systemie. Druga w kolejności Joomla może pochwalić się skromnym wynikiem 3,1%.

Tak duży sukces WP zawdzięcza prostocie i bogactwie dodatków i szablonów. W tym systemie stworzyć można wszystko, począwszy od bloga, poprzez prostą stronę wizytówkową, aż do bardziej skomplikowanych projektów.

Hosting pod WordPress

Z tego powodu, wiele firm i osób prywatnych wybiera ten system zarządzania treścią do swoich celów. Warto poznać kilka parametrów, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego serwera dla strony zarządzanej przez WordPress.

Wymagania WordPress a hosting

Przed przystąpieniem do poszukiwań idealnego serwera, w pierwszej kolejności należy zapoznać się z minimalnymi wymaganiami, jakie stawia WordPress. Poniżej przytaczamy wymagania dla kilku wersji systemu zarządzania treścią wydanych w przeciągu ostatnich dwóch lat.

Najbardziej popularne CMS'y na świecie - WordPress - 30,6%, Joomla - 3,1%, Drupal - 2,2%

WordPress zdominował rynek systemów zarządzania treścią. Niemal co trzecia strona oparta jest na WP

Wersja 4.9 “Tipton”
Data wydania: 16 listopada 2017
Wersja PHP 5.2.4 lub wyższa
Wersja MySQL 5.0.15 lub wyższa

Wersja 4.8 “Evans”
Data wydania: 8 czerwca 2017
Wersja PHP 5.2.4 lub wyższa
Wersja MySQL 5.0.15 lub wyższa

Wersja 4.7 “Vaughan”
Data wydania: 6 grudnia 2016
Wersja PHP 5.2.4 lub wyższa
Wersja MySQL 5.0.15 lub wyższa

Wersja 4.6 “Pepper”
Data wydania: 16 sierpnia 2016
Wersja PHP 5.2.4 lub wyższa
Wersja MySQL 5.0.15 lub wyższa

Wersja 4.5 “Coleman”
Data wydania: 12 kwietnia 2016
Wersja PHP 5.2.4 lub wyższa
Wersja MySQL 5.0.15 lub wyższa

Szybkość wykonywania skryptu przez różne wersje php

Szybkość wykonywania skryptu przez różne wersje php

Jak wynika z powyższego zestawienia, do poprawnego działania WordPress wystarczą serwery z obsługa przestarzałego PHP 5.2. Nie należy jednak na tym poprzestawać. Autorzy systemy na oficjalnej stronie wordpress.org, ze względów bezpieczeństwa, zalecają hostingi z obsługa PHP w wersji 7.2 lub wyższej oraz używanie baz danych MySQL 5.6 lub MariaDB 10.0 lub nowszych.

Inną zaletą stosowania wyższej wersji PHP jest przyspieszenie wykonywania skryptów, a co za tym idzie przyspieszenie działania strony.

Odpowiedni hosting serwer dla WordPress – na co zwrócić uwagę

Znamy już minimalne i zalecane wymagania dla WordPress. Kolejnym krokiem jest zastanowienie się, jakie parametry serwera są dla nas istotne, a jakie możemy pominąć przy wyborze. Niezależnie od tego, o jakim charakterze będzie twoja strona, na te parametry trzeba zwrócić uwagę.

Serwer - miejsce, gdzie przechowywana jest strona www

Serwer – miejsce, gdzie przechowywana jest strona www

Hosting pod WordPress i Miejsce na dysku

Inaczej mówiąc, jak dużo miejsca będziemy mogli wykorzystać na nasze zasoby. Jeżeli planujesz większą ilość zdjęć lub materiałów video, będziesz potrzebować więcej przestrzeni dyskowej.

Sprawdzając hostingodawców upewnijmy się, że oferowane przez nich miejsce na dysku nie jest obciążone dodatkowymi limitami, takimi jak np. ograniczeniem ilości plików na serwerze.

WordPress Hosting i Transfer

Transfer jest to ilość danych, jaka zostaje wysłana do osób przeglądających naszą stronę. Im wyższy transfer, tym więcej ludzi może jednocześnie przeglądać nasz stronę bez obawy, że wystąpią jakieś problemy ze stabilnością strony.

Warto też wybrać serwery działające na szybkich dyskach SSD. Dzięki temu użytkownicy nie będą musieli długo czekać na pojawienie się strony na ekranach telefonów i monitorach.

Większość firm oferuje nieograniczony transfer. Należy jednak uważać, czy w regulaminie nie zawarto warunku dotyczącego zakazu przechowywania filmów lub plików audio.

Niebieskie logo WordPress

Bazy danych

Jedna strona stworzona w oparciu o WordPress potrzebuje do działania jednej bazy danych. Planując założenie kilku stron na jednym serwerze, poszukajmy usługodawcy, który oferuje możliwość założenia co najmniej kilku baz MySQL.

Kopie bezpieczeństw a serwer pod wordpress

Dzięki kopii bezpieczeństwa, w przypadku awarii lub problemów z działaniem strony jesteśmy w stanie przywrócić jej ostatnią stabilną wersję. Wybierając odpowiedni hosting koniecznie należy zwrócić uwagę na dwa znaczące aspekty:

  • jak często wykonywany jest backup?
  • oraz jak długo jest on przechowywany?

Wykonywanie kopii bezpieczeństwa jest sprawą bardzo istotną. Świadczenie przez hostingodawcę takiej usługi jest jak najbardziej na miejscu.

Mimo to zalecamy tworzenie własnych backupów przechowywanych na innym serwerze.

Pomoc techniczna

Czyli jak szybko firma jest w stanie zareagować na nagłą sytuację. Dostęp do wsparcia powinien być zapewniony przez 24 godziny na dobę. W końcu nigdy nie wiadomo, kiedy wystąpi awaria, a dłuższe unieruchomienie strony może spowodować gwałtowny spadek ruchu.

Szukajmy firm, które oferują nie tylko pomoc mailową, ale także umożliwiają kontakt
telefoniczny lub za pośrednictwem czatu.

Inną kwestią jest jakość pomocy technicznej oraz kontakt z klientem. O ile nie mamy własnych doświadczeń musimy zdać się na opinię innych.

Podejście do klienta i sposób jego traktowania w codziennych relacjach to ważny aspekt, który powinien być brany pod uwagę przy wyborze hostingu

Podejście do klienta i sposób jego traktowania w codziennych relacjach to ważny aspekt, który powinien być brany pod uwagę przy wyborze hostingu

Bezawaryjność

Brak dostępu do zasobów strony to nie tylko wina awarii lub wirusów. To także zaplanowane działania konserwacyjne mające na celu utrzymanie serwera w jak najlepszej kondycji. Firmy hostingowe podają dostępność swoich serwerów na poziomie 99%.

Oznacza to, że przez ok 7 godzin w miesiącu po wpisaniu adresu naszej strony w przeglądarce może wyświetlić się błąd. Nie ma jednak czego się obawiać. Zabiegi konserwacyjne wykonywane są zwykle w porach najmniejszego obciążenia i nie trwają zwykle dłużej niż kilkadziesiąt minut.

Certyfikaty SSL

Ostatnio coraz istotniejsza kwestia w kontekście użytkownika końcowego. Certyfikaty bezpieczeństwa pozwalają na szyfrowane przesyłanie danych bez obaw, że zostaną one przechwycone.

Coraz silniejszy nacisk Google na bezpieczeństwo surfowania w sieci sprawia, że wdrożenie certyfikatu SSL jest już koniecznością, a nie tylko kaprysem.

Certyfikaty Let's Encrypt - darmowy sposób na zabezpieczenie twojej strony

Certyfikaty Let’s Encrypt – darmowy sposób na zabezpieczenie twojej strony

Niektóre firmy hostingowe oferują instalację darmowego certyfikatu Let’s Encrypt inne proponują rozwiązania płatne. Nie mniej jednak, chcący utrzymać użytkowników na stronie, posiadanie protokołu https stanie się obowiązkiem.

Cena

W poszukiwaniach idealnego hostingu dla WordPress nie sposób pominąć aspektu jakim jest cena. Koszty uzyskania miejsca na serwerze współdzielonym są zdecydowanie niższe niż posiadanie maszyny dedykowanej. Dlatego też takie rozwiązanie polecane jest dla wszystkich, którzy dopiero rozpoczynają działalność w internecie.

Koniecznie sprawdźmy nie tylko cenę za pierwszy rok usługi, ale także to, ile utrzymanie serwera będzie kosztować w kolejnych latach.

Poniżej przedstawiamy, krótkie zestawienie wybranych firm oferujących usługi hostingowe:

KEI
Oferta: START SSD
Pojemność serwera: 30 GB (SSD)
Transfer: nielimitowany
Liczba baz danych: bez limitu
Wersje PHP: od 5.2 do 7.0
Certyfikat SSL: darmowy certyfikat Let’s Encrypt
Pomoc techniczna: 24/7
Darmowy test: 14 dni
Cena: 99,96 zł netto / pierwszy rok
Cena regularna: 399,99 zł netto / rok

Progreso
Oferta: Plan Biznes
Pojemność serwera: 50 GB (dyski SSD)
Transfer: bez limitu (bez limitu unikalnych odwiedzin)
Liczba baz danych: bez limitu
Wersje PHP: od 5.4 do 7.2
Certyfikat SSL: darmowy certyfikat Let’s Encrypt
Pomoc techniczna: 24/7
Darmowy test: 30 dni
Cena: 150,00 zł netto / pierwszy rok
Cena regularna: 250,00 zł netto / rok

Hekko
Oferta Start+
Pojemność serwera: 15 GB
Transfer: 150 GB / miesiąc
Liczba baz danych: bez limitu
Wersje PHP: od 5.2 do 7.2
Certyfikat SSL: SuperFAST SSL – 18,99 zł / rok (darmowy certyfikat Let’s Encrypt dostępny w Hostingu Optimum 152,91 zł / rok)
Pomoc techniczna: 24/7
Darmowy test: 14 dni
Cena promocyjna: 19,95 zł netto / pierwszy rok
Cena regularna: 99,90 zł netto / rok

Logo WP

Zenbox
Oferta: zenbox 5k
Pojemność serwera: bez limitu (limit plików na koncie 500 000)
Transfer: bez limitu (5000 unikalnych użytkowników w miesiącu)
Liczba baz danych: bez limitu
Wersje PHP: od 5.2 do 7.1.6
Certyfikat SSL: darmowy certyfikat Let’s Encrypt
Pomoc techniczna: 24/7
Darmowy test: 14 dni
Cena: 150,00 zł netto / rok

AZ
Oferta: Smart
Pojemność serwera: 50 GB
Transfer: bez limitu
Liczba baz danych: 25
Wersje PHP: od 5.2 do 7.0
Certyfikat SSL: SSL Smart – 11,00 zł / rok
Pomoc techniczna: 24/7
Darmowy test: 14 dni
Cena promocyjna: 14,99 zł / pierwszy rok
Cena regularna: 250,00 zł netto / pierwszy rok

LH.pl
Oferta: Orange
Pojemność serwera: 5 GB (SSD)
Transfer: bez limitu
Liczba baz danych: bez limitu
Wersje PHP: od 5.2 do 7.0
Certyfikat SSL: VERI SSL – obecnie 0 zł / rok
Pomoc techniczna: 24/7
Darmowy test: 14 dni
Cena: promocyjna cena 50,00 zł / rok (kolejny rok 100 zł)

Bardzo trudno jest wybrać uniwersalny hosting pod WordPress. Co dla bloga jest idealne, dla sklepu internetowego może okazać się rozwiązaniem niewystarczającym. Decyzja o wyborze konkretnego serwera powinna być poprzedzona analizą i porównaniem ofert kilku firm. W końcu jest to decyzja co najmniej na rok.

Serwis SEOWordpress.pl jest zoptymalizowany i zcachowany na chmurze dostarczanej przez:


logo_500

]

Screenshot 2019-01-24 00.30.02

O Sławek Czajkowski

Właściciel w agencji reklamowej Kampanie SEO (www.kampanieseo.pl). Realizuje pozycjonowanie stron od ponad 10 lat. Specjalizacja: optymalizacja serwisów pod kątem UX oraz SEO, strategie SEM dla firm, audyty SEO. Certyfikowany Specjalista Google Adwords oraz Google Analytics.
  • Linki Wewnętrzene i Sematyka

  • Budowanie linków
  • Sematyka
  • Budowanie linków nigdy nie było prostrze. Setki możliwości linków za jednym kliknięciem.
  • SEMRush

  • Profesjonalna platforma SEO
  • Online
  • SEMrush oferuje rozwiązania dla SEO, PPC, treści, mediów społecznościowych i badań konkurencyjnych.