Czego szukasz?

Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytania związane z SEO lub Wordpressem wpisz frazę i czekaj na podpowiedzi lub kliknij enter! Wyniki pokazują także linki do zewnętrznych źródeł.

163 artykułów w bazie

Przygotowujemy optymalną stronę “kontakt”4 min read

4 min read" > form-kont

WordPress ma to do siebie, że jeden problem zazwyczaj możemy rozwiązać za pomocą co najmniej kilkudziesięciu wtyczek. Miimo tego trafiają się takie wtyczki, które zyskują niesamowitą popularność, a w momencie kiedy w Twojej głowie pojawia się pytanie “ahh, jakiej wtyczki potrzebuję, aby mieć formularz kontaktowy na stronie?” od razu wiesz, że jest to Contant form 7.

W tym wpisie chciałbym przybliżyć, jak w prosty sposób zbudować ładną stronę kontakt. Oczywiście bez potrzeby kodowania czegokolwiek, jak i pewną część poświęcę na stylowanie i obsługę samej wtyczki. Tym razem pracę będą przebiegać na motywie Adaption, który to jest darmowym, estetycznym motywem, na którym śmiało można postawić prostą stronę informacyjną.

Po wgraniu Contact Form 7 i jego dodaniu na podstronę, prezentuje się on w następujący sposób:

 

formularz-kont

Czyli nie jest źle!

Wydaje się, że formularz spełnia swoją funkcję. Jednak załóżmy, że chcemy, aby była to strona, na której nie tylko ktoś wyślę nam informację, ale również przeczyta kilka słów o naszej firmie (aby nie bał się przysłać wiadomości), sprawdzi nasze dane, jak i zobaczy mapkę z adresem naszej firmy.

Firmowa mapka na stronę kontakt dla WordPress

Mapkę dodamy, używając WP Google Maps. Ta wtyczka jest nie tylko wygodna w użyciu, ale pozwala również wybrać nam styl mapy.

ustawienia-map

Dzięki temu z łatwością możemy dopasować ją do wyglądu naszej witryny internetowej. Dodajmy teraz do tego odpowiedni tekst, pamiętając o tym, żeby był on wartościowy z punktu widzenia osoby wyszukującej naszą firmę w sieci.

form-mapa

Jak widzimy, teoretycznie wszystko jest, a tak naprawdę da się to zrobić lepiej. Po pierwsze dobrze było by, aby ktoś, kto szuka “Firma, którą kochasz dane” od razu trafił na naszą stronę z formularzem kontaktowym. Dlatego też stronę nazwiemy “Firma, którą kochasz dane i kontakt” pamiętaj również o ustawieniu ładnych bezpośrednich odnośników.

Dodatkowo na dole umieścimy jeszcze jeden tekst: “Firma, którą kochasz oferuje najwyższej jakości usługi, codziennie z naszymi pracownikami kontaktuje się dziesiątki klientów. W celu rozpoczęcia współpracy skorzystaj z danych kontaktowych umieszczonych na tej stronie. Nie zwlekaj nasz zespół czeka na Ciebie”. Ten tekst to oczywiście przykład. Ważne, aby był on zrozumiały dla naszego potencjalnego klienta, a dodatkowo podniósł naszej podstronie stosunek kodu HTML do treści. Warto, by spróbować zawrzeć w nim słowa kluczowe.

Na samej górze dodamy hasło firmy, zawsze dobrze to wygląda, jak i na podstronie dodamy logo, dlatego że wiele firm, mimo tego co nam się wydaje, drukuje podstrony. Dlatego logo dodane na podstronie kontakt będzie czarno białe (kiedy w nagłówku możesz mieć kolorowe).

Efekt jest taki, że powstał nam potworek, z którym trzeba coś zrobić. Wszystkie informacje mamy zawarte, ale powstał nam pewien nieład, aby naprawić ten stan rzeczy, polecam skorzystać z Shortcodes Ultimate.

Więcej o korzystaniu z tej wtyczki znajdziesz tutaj: http://www.seowordpress.pl/dbamy-o-estetyke-wpisu-z-shortcodes-ultimate/ 

form-mapa-opis

Zawartość (wklejamy w trybie tekstowym):

Jak widać na ostatnim zrzucie ekranu pojawił się pewien problem. Otóż elementy zachodzą na mapkę.

Dlatego też wszystkim polom formularza dodamy width: 100%. Niie dość, że teraz będzie ładniej wyglądać, to dzięki temu będzie się ładniej skalować na urządzeniach mobilnych.

Skoro użytkownicy mają wchodzić na tą stronę, w momencie kiedy szukają o nas informacji, warto również zaraz pod mapką dodać informacje o tym, od której do której nasz punkt jest otwarty. Dzięki naszym niewielkim poprawkom i wtyczce shortcode Ultimate podstrona kontakt na urządzeniach mobilnych prezentuje się następująco.

form-naglowek

Teraz pozostaje nam już tylko zadbać o to, żeby strona kontakt wyświetlała się w Google. Po prostu umieść informację o niej na swoich profilach społecznościowych, dodaj ją do menu pamiętając o właściwym atrybucie title.

9 komentarzy

 1. Tak polecać dodatkowe wtyczki do samej strony kontaktowej?

  Skoro i tak wbrew temu co napisałeś na początku, styczność z html/css będzie obecna, to przy okazji można wstawić mapkę i dodać css kolumn. Zamiast instalować jednej rozbudowanej wtyczki do samych kolumn, która może się gryźć z ostylowaniem motywu, a drugiej wtyczki do czegoś co dodamy raz, może dwa.

  A jak już to można lepiej i szybciej – skorzystać z wtyczki typu BigContact. Jedna wtyczka a nie 3 wykorzystane po trochu.

 2. Cześć!

  Nie ma nic złego w tych wtyczkach. Dlatego, że mapka jest banalnie prosta dzięki temu do umieszczenia, a wtyczka od ustawiania treści przyda się we wpisach.

  Styczność z kodem nie musi być obecna, po prostu darmowe motywy jak zresztą i płatne nie zawsze pozwalają skorzystać bezproblemowo z dodatkowych rozszerzeń. W tym wypadku się nie obyło niestety. Wiem, że BigContact istnieje, jednak zbyt wiele narzuca z góry jeżeli chodzi o układ treści. Nie wiem np. po co tam jest kalendarz, a i układ nie jest klarowny moim zdaniem (sam autor boi się jej używać: http://bigemployee.com/contact/ słabo by było polecić wtyczkę, której nie używa jej własny autor).

  Wtyczki mogą się gryźć, ale nie muszą, jedni używają drudzy nie. Nie chcesz używać pisz od zera, kwestia co się lubi.

  Jeżeli chodzi o Google Moja Firma nie każdy się tam rejestruje dlatego, że sporo osób ma zarejestrowaną działalność na swoje miejsce zamieszkania i nie lubią jak część klientów przyjeżdża pod domu zdziwiona, że nie ma tutaj dużego biura tylko biega jamnik dookoła podwórka ponieważ ciężko wpierw zadzwonić i się umówić na rozmowę 🙂 a jak jeszcze ktoś zarejestrował na mieszkanie rodziców, a sam np. wynajmuje w Krakowie stację ponieważ studiuje. To już jest wedle uznania.

 3. Czy użytkownicy rzeczywiście preferują formularz kontaktowy? Wydaje mi się, że jednak wciąż nie ufają takiej formie kontaktu. Zwłaszcza kiedy na stronie wchodzimy w zakładkę kontakt, a tam jedynie formularz. Zero danych. Taka forma wydaje się bardzo podejrzana. Bardzo fajnie pomyślałeś z mapką, żeby pokazać dokładną lokalizację firmy. Wydaje mi się jednak, że użytkownicy wciąż preferują wysłanie maila ze swojej skrzynki pocztowej w celu skontaktowania się z firmą, niż przez formularz.

 4. Wow!

  Dzięki za wszystkie komentarze.

  @Marcin, Jeżeli chodzi o Google Maps Embed musi być użyta w iframe. Bing maps/embed też wykorzystuje iframe.

  @Kasia, proszę używaj konkretów.

  @Antonis, masz rację jednak jest ona zależna od branż. Przy dużych firmach, hurtowniach obserwujemy, że wolą oni nie korzystać z formularza kontaktowego, być może, że każdą wiadomość traktują jako poufną, a dodatkowo stopka w wysyłanym e-mailu pełni również pewną formę prezentacji firmy.

Zostaw odpowiedź

Email nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz używać tych tagów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Oferuję szereg usług związanych z WordpressemSPRAWDŹ OFERTĘ
Przeczytaj inne:
shortcode
Czym są shortcodes i jak z nich korzystać na przykładzie galerii WP

Podczas korzystania z wtyczek dedykowanych do WordPress często mamy do czynienia z generowanymi przez nie shortcodes. Dzięki shortcodes wtyczki mają szersze możliwości i...

Zamknij