Wordpress SEO - Czego szukasz?

Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytania związane z SEO lub Wordpressem wpisz frazę i czekaj na podpowiedzi lub kliknij enter! Wyniki pokazują także linki do zewnętrznych źródeł.

193 artykułów w bazie

Jak zmienić adres strony na WordPressie?


[ SEOWind.io - pisz treści które rankują się w TOPach ]

wp-new-domain

Z tego artykułu dowiesz się o wordpressie i jak zmiana domeny wpływa na ruch organiczny oraz jak dokonać zmiany adresu strony (URL)

Z tego artykułu dowiesz się jak zmienić domenę wordpress
Zmiana adresu naszej strony (domeny) opartej o system WordPress jest mimo swojej prostoty jedną z najczęstszych czynności, które sprawiają problemy użytkownikom. Zmianę możemy dokonać na kilka różnych sposobów, jednak nieumiejętne wykonanie tej czynności może sprawić, że stracimy dostęp i funkcjonalność naszej strony. W poniższym artykule opiszemy kilka sposobów dzięki którym, zmiana adresu strony nie sprawi Wam żadnych problemów.

Zmiana domeny wordpress

Na potrzeby poniższego artykułu zakładamy, że:

 1. Strona została umieszczona na serwerze,
 2. Zostały ustawione poprawne DNSy domeny,
 3. Zaimportowana została baza danych,
 4. Jedynym problemem, jaki pozostał do rozwiązania, jest zmiana adresu strony.
 5. Nasza stara domena to: staradomena.pl a nowa: nowadomena.pl

Należy również pamiętać, aby przed każdą ingerencją w kodzie strony bądź w bazie danych wykonać kopię bezpieczeństwa.

Sposób 1. Zmiana adresu strony poprzez edycję pliku wp-config.php

Pierwszy sposób, jaki przedstawimy to edycja pliku konfiguracyjnego WordPressa. Aby, zmienić adres strony wystarczy za pomocą klienta FTP edytować plik config.php, który znajduje się w głównym katalogu strony. Następnie przejść do ostatniej linii i wkleić poniższy kod:

WordPress zmiana adresu podstrony

define('WP_HOME', 'http://nowadomena.pl');
define('WP_SITEURL', 'http://nowadomena.pl');

Rozwiązanie to pozwoli nam na zmianę adresu URL naszej strony poprzez zdefiniowanie w pliku konfiguracyjnym konkretnego adresu. Jedyną wadą takiego rozwiązania jest brak możliwości zmiany adresu w panelu administracyjnym.

Sposób 2. Edytujemy dane w bazie

Podobnie prosty sposób, jak poprzedni. W celu zmiany adresu strony należy zalogować się do phpMyAdmin, znaleźć tabelę, w której zapisane są nasze ustawienia (domyślnie wp_options) oraz odnaleźć dwie wartości: ‘siteurl’ oraz ‘home’, aby ułatwić sobie wyszukanie tych pól warto w „filtrowanie wierszy” wpisać „http”.

zmiana domeny wordpress

Cały zabieg polega na podmianie starego adresu na nowy, poprzez opcję Edytuj.

edycja bazy danych

Sposób 3. Użycie funkcji update_options

Trzecim sposobem, jaki chcielibyśmy przedstawić, jest aktualizacja ustawień, poprzez użycie funkcji update_options. Funkcja ta pozwala na nadpisanie ustawień w bazie danych bez konieczności logowania się i zmiany wartości ‘siteurl’ oraz ‘home’ poprzez phpMyAdmin. W tym celu korzystając z klienta FTP należy edytować plik functions.php, który znajduje się w głównym katalogu szablonu naszej strony, a następnie zaraz po <?php dodać poniższy kod:

update_option('siteurl', 'http://nowadomena.pl');
update_option('home', 'http://nowadomena.pl');

Po zapisaniu zmian należy odświeżyć stronę główną, a ustawienia zostaną nadpisane. Po poprawnym wykonaniu skryptu należy usunąć powyższy kod z pliku functions.php.

UWAGA! W przypadku, jeśli Twój szablon nie posiada pliku functions.php, należy utworzyć nowy plik i dodać do niego poniższy kod:

<?php
update_option('siteurl', 'http://nowadomena.pl');
update_option('home', 'http://nowadomena.pl');
?>

Po umieszczeniu pliku na serwerze oraz odświeżeniu strony głównej adres strony powinien zostać zmieniony, a plik należy usunąć z serwera.

Bonus: Sposób 4. Zmiana przed przeniesieniem strony

Wychodząc poza nasze początkowe założenia, możemy dokonać zmiany adresu strony poprzez Kokpit. Wystarczy przed zmianą adresu i przeniesieniem strony wgrać wtyczkę Automatic Domain Changer. Wtyczka ta pozwala na zmianę wszystkich adresów URL znajdujących się w naszej bazie danych. Również tych, które znajdują się we wpisach.

zmiana adresu przez kokpit

Przedstawione przez nas sposoby pozwalają na łatwą i bezproblemową zmianę domeny i adresu URL naszej strony. Przed wykonaniem któregokolwiek z nich radzimy wykonać zawsze kopię zapasową plików i ustawień zawartych w bazie danych.

O Anna Jelonek

Specjalistka od pozycjonowania w firmie Traffic Trends. Copywriterka, dla której treść ma generować ruch i sprzedaż. Od kilku lat optymalizuje i promuje strony klientów e-commerce. Wielbicielka content marketingu, optymalizacji stron i nowinek IT.
 • Linki Wewnętrzene i Sematyka

 • Budowanie linków
 • Sematyka
 • Budowanie linków nigdy nie było prostrze. Setki możliwości linków za jednym kliknięciem.
 • SEMRush

 • Profesjonalna platforma SEO
 • Online
 • SEMrush oferuje rozwiązania dla SEO, PPC, treści, mediów społecznościowych i badań konkurencyjnych.