Czego szukasz?

Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytania związane z SEO lub Wordpressem wpisz frazę i czekaj na podpowiedzi lub kliknij enter! Wyniki pokazują także linki do zewnętrznych źródeł.

163 artykułów w bazie

Jak dodać obszar dla widgetów w WordPress6 min read

6 min read" > widget

Motywy dla WordPress zwykle mają kilka wbudowanych obszarów dla widgetów (Widget Area), ale bardzo często ich rozmieszczenie jest ograniczone kolumną boczną i stopką.  W przypadku, gdy trzeba dodać taki obszar na początek strony lub w nagłówek oraz zmienić kolejność obszarów na różnych stronach www, trzeba korzystać z dodatkowych komponentów lub rozwiązywać ten problem ręcznie. Dlatego dziś pokażemy prosty przykład jak prosto zarządzać obszarami dla widgetów w WordPress CMS, dodając potrzebne zmiany w kodzie motywu.

Dodanie nowego obszaru dla widgetów

Proces dodania obszaru dla widgetów na stronę www składa się z dwóch ważnych kroków. Pierwszy z nich – to rejestracja nowego obszaru dla widgetów w pliku functions.php, a drugi – dodanie wywołania stworzonego obszaru widgetów w dowolnym miejscu w pliku motywu.

Miejsce dodania obszaru w plik motywu zależy od tego, gdzie należy go wyświetlać na stronie www. W naszym przykładzie, jest to nagłówek strony internetowej. My użyjemy darmowego motywu Twenty Fifteen, która jest ustawiona domyślne w WordPressie.  W rezultacie, po wprowadzeniu wszystkich zmian powinniśmy uzyskać stronę www z obszarem dla widgetów w nagłówku (rys.1). W wersji końcowej będzie to prosty tekstowy widget oraz wyszukiwarka.

Obszar 4

Rysunek 1. Obszar dla widgetów w nagłówku strony www

Rejestrowanie obszaru dla widgetów

Zarejestrować obszar dla widgetów – to po prostu powiedzieć WordPress CMS o nim. Pod czas rejestracji obszaru w WordPress, ostatni sam dodaje go jako opcję w sekcji panelu administracyjnego Wygląd -> Widgety. Po tym jak obszar będzie zarejestrowany w tej seksji panelu administracyjnego można dodawać do niego potrzebne nam widgety.

Aby zarejestrować obszar dla widgetów, musimy edytować plik functions.php naszego motywu. Najłatwiej dostać się do niego przez klienta FTP lub poprzez edytor plików szablonu wbudowany w WP. Ścieżka do podanego pliku:  …/wp-content/themes/NASZ_MOTYW/functions.php, gdzie NASZ_MOTYWto edytowany przez nas mowyw.  W naszym przypadku ścieżka jest taka: …/wp-content/themes/twentyfifteen/functions.php.

Otwieramy plik functions.php i szukamy linijkę register_sidebar. W przypadku, gdy udało się ją znaleźć, oznacza to, że motyw już ma zarejestrowany obszar dla widgetów.  A w przypadku, gdy NIE udało się znaleźć – należy samemu zarejestrować obszar dla widgetów (o czym będziemy pisać dalej). Nasz motyw Twenty Fifteen już zawiera jeden obszar dla widgetów i definiuje go taki kod:

Dlatego wystarczy tylko skopiować całą tablicę register_sidebar i wprowadzić odpowiedni zmiany w atrybuty, które mają następujące znaczenia:

 • name – nazwa obszaru;
 • id – unikalny identyfikator obszaru, który nigdy nie powinny powtarzać się przy tworzeniu innych obszarów;
 • description – opis obszaru;
 • before_title – HTML kod, którzy będzie umieszczony przed tytułem;
 • after_widget – HTML kod, którzy będzie umieszczony po tytule;
 • before_widget – HTML kod, którzy będzie umieszczony przed widgetem;
 • after_widget – HTML kod, którzy będzie umieszczony po widgetu.

Po wprowadzeniu wszystkich zmian, kod w functions.php powinny wyglądać następująco:

Jak już wspominaliśmy powyżej, w przypadku, gdy NIE udało się znaleźć linii register_sidebar w pliku functions.php, trzeba samemu dodać potrzebny kod. Także trzeba połączyć obszar dla widgetów z funkcją widgets_init. W naszym przypadku ostateczny fragment kod umusiałby wyglądać tak:

Po prowadzeniu potrzebnych zmian w pliku functions.php, możemy przejść do kolejnego kroku.

Dodanie obszaru dla widgetów w wybrane miejsce

Po rejestracji obszaru dla widgetów należy dodać go w potrzebne miejsce na stronie www. W naszym przypadku – to nagłówek, więc będziemy edytować plik header.php.  Jeżeli obszar dla widgetów powinien mieć inną lokację, trzeba edytować pliki sidebar. php,footer.php, index.php itd.

Przejdziemy do pliku header.php, który znajduje się w tym samym katalogu, co plik funktions.php (w większości motywów). Przy jego edycji skorzystamy z dwóch wbudowanych funkcji WordPress: is_active_sidebar i dynamic_sidebar. Pierwsza funkcja sprawdza, czy zawiera obszar dla widgetów jakikolwiek widget, a druga – sprawdza widgety przypisane do tego obszaru widgetów. Obie funkcje przyjmują atrybut „id”, jaki zarejestrujemy jako header-1:

Dodajemy nasz obszar dla widgetów wraz po ostatniej linii kodu <div id=”content” class=”site-content”>. W rezultacie otrzymamy (rys. 2):

Obszar 1

Rysunek 2. Edytowanie pliku header.php

W przypadku, gdy wszystko zrobiono poprawnie, obszar widgetów pojawi się w sekcji Wygląd -> Widgety panelu administracyjnego WordPress (rys.3).

Obszar 2

Rysunek 3. Obszar dla widgetów w sekcji Widgety

No i na sam koniec dodajemy dwa standardowe widgety – Tekst i Wyszukiwanie (rys.4):

Obszar 3

Rysunek 4. Dodanie widgetów do stworzonego obszaru

Aby obszar dla widgetów miał kreatywny wygład i pasował układowi strony www, należy zaktualizować arkusz stylów (.css). Dzięki temu można realizować jakikolwiek projekt, w zależności od waszych potrzeb.

Podsumowanie

Podsumowując, chcę dodać, że WordPress CMS nie ma wbudowanych instrumentów dla tworzenia obszarów dla widgetów, czegoś takiego, co ma, na przykład, Joomla. Natomiast ma on szereg wtyczek dla tworzenia takich obszarów (np. Easy Custom Sidebars), co robie ten proces prostym, pozwalając dodawać potrzebujące widgety na stronach www. W naszym przypadku pokazaliśmy Państwu ręczny sposób edytowania motywu, który pozwała realizować swoje pomysły bez użycia zewnętrznych komponentów.  Nie jest on zbyt trudny, zwłaszcza dla osób posiadających pewnego doświadczenia w HTML i CSS.

Na sam koniec, życzymy Państwu przyjemnego tworzenia własnych obszarów dla widgetów! Możecie podzielić się swoimi pomysłami w komentarzach poniżej.

O Janusz Kamiński

Specjalista działu marketingu firmy TemplateMonster. W branży IT pracuje od 5 lat. Posiada doświadczenie w SEO, marketingu internetowym. Oprócz tego interesuje się projektowaniem internetowym.

Czytaj również

Funkcje w panelu admina, o których nie warto zapom... Pracując na co dzień z Wordpressem, będąc redaktorem lub początkującym developerem buszując w gąszczu oferowanych opcji możemy nie zwrócić uwagi lub z...
Wtyczki do WP, których nie znasz a powinieneś cz.7... Przyszedł czas na kolejną część zestawienia mało znanych wtyczek, które mogą przydać Ci się do wielu zadań.  Inline Related Posts Bardzo ciekawa...
Wtyczki do WP, których nie znasz a powinieneś cz.6... W dzisiejszym artykule przedstawię kolejną paczkę darmowych wtyczek, które na pewno przydadzą się Wam przy tworzeniu lub rozszerzaniu Waszej strony o ...

10 komentarzy

 1. Panie Januszu, zachęcamy też do zerknięcia na naszą usługę – Safelly.com – jest to między innymi właśnie codzienny i kompleksowy (w przeciwieństwie do większości wtyczke) automatyczny backup WP (oraz możliwość przywrócenia go jednym kliknięciem). 🙂

  Jesteśmy Polskim start-upem, projekt ruszył kilka dni temu – będziemy wdzięczni za ekspercki feedback. 🙂

 2. Dzien dobry!

  Od kilku di szukalam w internecie takiego wlasie rowiazania. W moim szablonie twenty seventeen nie ma miejsca dla widgetow na gorze strony, a ja bardzo chcialabym to dodac. Dokladnie w miejscu pod gornym menu. Chce miec poziome miejsce dla widgetow gdzie moglabym dodac jakis slider z wybranymi przeze mnie wpisami. Niestety kod to dla mnie czarna magia…..boje sie w to wchodzic sama (a cala strone ogarniam absolutnie sama). Czy istnieje jakas wtyczka, albo inny sposob zeby to zrobic?

  Podrawiam! 🙂

 3. Twój motyw ma 1 dodatkowy obszar widgetów, ale ta strona nie wyświetla jej.

  W trakcie personalizacji witryny możesz przejść na inne strony swojej witryny w celu sprawdzenia jak wyświetlają się edytowane widgety.

  Mnie to nie zadziałało na innym szablonie. Niby w panelu pokazała się nowa pozycja dodana przeze mnie, ale biorąc z frontu personalizację to nie działa i nie wyświetla. Więc nie wiem czy to jest dobre rozwiązanie dla wszystkich motywów.

Zostaw odpowiedź

Email nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz używać tych tagów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Oferuję szereg usług związanych z WordpressemSPRAWDŹ OFERTĘ
Przeczytaj inne:
1
Jak dodać system punktacji w WordPress do zwiększenia aktywności użytkowników

Aby zachęcić użytkowników do bardziej aktywnego uczestnictwa w życiu strony internetowej, wymyślane są różne rozwiązania ściśle związane z grą, znane...

Zamknij