Czego szukasz?

Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytania związane z SEO lub Wordpressem wpisz frazę i czekaj na podpowiedzi lub kliknij enter! Wyniki pokazują także linki do zewnętrznych źródeł.

163 artykułów w bazie

WordPress i Wcag czy można łatwo spełnić wymagania?3 min read

3 min read" > wcag

WCAG, czyli dostępne strony internetowe, to temat, o którym przez pewien czas nawet ktoś mówił. Następnie, jak się okazało, większość osób o tym zapomniała, niestety temat ten wypływa kilkukrotnie przy okazji przetargów na strony www.

Dla zainteresowanych tematyczna infografika:
2016-10-03_1232

Niestety wtedy już tak różowo nie jest, ponieważ co prawda wytyczne wydają się na pierwszy rzut oka zrozumiałe, niestety tak nie jest. Im bliżej przyglądamy się tematowi Web Content Accessibility Guidelines, tym częściej trafiały na strony fundacji, organizacji oscylujących w temacie dostępności witryn, nawet można nie zdawać sobie sprawy, ile tego jest, a tak naprawdę jak niewiele w tym temacie się dzieje.

Przykładowo WordPress posiada w repozytorium około 3 wtyczek nawiązujących do tematu – https://pl.wordpress.org/plugins/tags/wcag, czy ktoś z Was instalował lub sam wdrażał podobne rozwiązania u siebie? Projekt finansowany z Unii dlatego wszystko zatrzymało się łącznie z Facebookiem na roku 2014, mimo tego warto poświęcić chwilę na ten temat. W tym wpisie staram się nawiązać do kilku wybranych punków WCAG, pełną listę mamy tutaj: http://dostepnestrony.pl/artykul/wcag-2-0-w-skrocie/, a poniżej te z pewnością podlegające dyskusji. Mam nadzieję, że na niektóre pytania dacie odpowiedź w komentarzach.

4. Czy ktoś z was udostępnia film z napisami i bez napisów? Nawiązując tutaj do punktu 3 i transkrypcji plików audio, transkrypcję stosują w dużej mierze podcasterzy, chwała im za to. Co z innymi filmami video?

5. Co to jest postać alternatywna pliku multimedialnego?

7. I tutaj zaczyna się problem, przyznacie, że jasna interpretacja tego jest niewykonalna?

20. Kod powinien być zgodny ze standardami, ale jakimi? Uczulam również na ten punkt, aby potem nie okazało się, że wymogiem jest validator.w3.org, aby dodać amazingu temu artykułowi wpisałem tam apple.com/pl i okazuje się, że mamy 20 problemów.

checker-input

Po co o tym rozmawiamy?

Co jeżeli w wytycznych jest dostosowanie serwisu do WCAG? Szukajcie odpowiedzi u zleceniodawcy, co miał na myśli. Sprawa nie jest taka prosta i łatwo tutaj spotkać się z problemami.
Co więc możemy zrobić? Tak właściwie istotnych obecnie jest kilka kluczowych elementów. Obecnie strony są responsywne, więc podczas powiększania w przeglądarce zachowują się jak najbardziej właściwie. Zgodnie z wymaganiami SEO, obrazki i tak powinny mieć ALTy.
Jeżeli chodzi o dostępność, należy zacząć od instalacji wtyczki WP Accessibility, tylko prócz jej instalacji pamiętajmy o jej przetestowaniu, jak sprawuje się ona z naszą stroną. Zajrzyjmy również do panelu ustawień, przy niektórych motywach trzeba wprowadzić zmiany i zrezygnować z domyślnych ustawień. Kontrast i czytelność załatwia nam toolbar wspomnianej wtyczki, wygląda to następująco, strona przed zastosowaniem kontrastu:
kontrast-off

Po zastosowaniu kontrastu:

kontrast-on
Warto, jeżeli interesujemy się tematem, odwiedzić również specjalne miejsce WordPressowców dotyczące tematu dostępności i swobodnego przeglądania sieci przez wszystkich: https://make.wordpress.org/accessibility/

Dlaczego nie instaluje się takich rozwiązań codziennie?

Odpowiedź jest bardzo prosta, wtedy osoby zdrowe musiałyby widzieć przyciski dla osób z problemami, a przecież to byłoby coś nie do pomyślenia. Przy artykule odciągałyby uwagę od reklam, a podczas zakupów w sieci od koszyka.

Nie ma też żadnego zwyczaju dodawania takich rozwiązań np. w stopce, które i tak są niekiedy ogromne i rozbudowane. Jeżeli chodzi o wytyczne WCAG, jest to chyba złe zrozumienie tematu i o wiele lepsze znajdziemy na wspomnianej podstronie Make WordPress Accessible.

10 komentarzy

 1. Hej,
  Szablony spełniające wymogi WCAG znajdziecie tutaj na stronie pixelemu.com
  https://www.pixelemu.com/themes/i/41-education/11-pe-school
  https://www.pixelemu.com/themes/i/5-services/8-pe-services
  Przetestowane jednym z najpopularniejszych narzędzi wave.webaim.org oraz zrobione na patencie, ktory został testowany i zaakceptowany przez zespoł ministerstwa rodziny, pracy i polityki spolecznej dla templatek zrobionych przez nas do innego CMS.
  Zapraszam 🙂

 2. Odpowiedzi na zadane pytania są dosyć proste. Jeżeli ktoś nie doda napisów do filmów, to będą one niedostępne. Tak – chodzi o zgodność ze standardami W3C, a zatem kod musi poddawać się parsowaniu. Prosty język zaś nie jest wymagany na poziomie AA WCAG 2.0. Ten podlinkowany artykuł to tylko luźne opracowanie, a warto zajrzeć do źródła. Polskie tłumaczenie WCAG 2.0 dostępne jest tutaj: http://fdc.org.pl/wcag2/
  Co do skórek dla WordPressa, to sugeruję poszukać po słowie kluczowym accessibility lub accessible, a nie WCAG. WordPress Team ma też tag dla dostępnych skórek accessibility-ready, jeżeli skórka spełnia ich wewnętrzne wymagania. Fundacja Widzialni przygotowała spory zestaw dostępnych skórek: http://pad.widzialni.org/wordpress, które są bezpłatne. Generalnie WordPress jako taki jest gotowy, by tworzyć w nim dostępne, a zatem zgodne z WCAG 2.0 serwisy. Warto jednak, by programiści poznali sam standard i stosowali się do niego.
  Odrębną sprawą jest to, że część zaleceń nie dotyczy twórców serwisu, a ich redaktorów. To oni muszą publikować dostępne treści w dostępnym interfejsie. Dostępności nie da się outsoursować.

 3. A co mi tam… Powymądrzam się dalej. Dostępność to nie wtyczka zmieniająca kontrast i wielkość czcionek. Kontrast musi być odpowiedni od razu po wejściu na stronę, a konstrukcja powinna pozwalać na ustawienia kolorów przez użytkownika. On sobie to zrobi we własnym systemie lub przeglądarce. Tak samo sam sobie powiększy czcionkę za pomocą skrótu ctrl +. Paska dostępności wcale tu nie potrzeba.

 4. Panie @Jacku dziękuję za komentarze, są niewątpliwie koniecznym uzupełnieniem wpisu. Chciałbym zapytać się czy nie znalazł by Pan czasu, aby wspólnie stworzyć wpis dotyczący wskazówek dla redaktorów? Ewentualnie czy może Pan podać linki, w których opisano to zagadnienie? Mielibyśmy komplet informacji wtedy.

Zostaw odpowiedź

Email nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz używać tych tagów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Oferuję szereg usług związanych z WordpressemSPRAWDŹ OFERTĘ
Przeczytaj inne:
MalcolmY
Nowa paczka darmowych motywów od TemplateMonster

Jeśli poszukiwaliście Państwo motywy dla WordPress z dużym prawdopodobieństwem będą Państwo mogli trafić na stronę TemplateMonster. Jest to jeden z...

Zamknij