Czego szukasz?

Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytania związane z SEO lub Wordpressem wpisz frazę i czekaj na podpowiedzi lub kliknij enter! Wyniki pokazują także linki do zewnętrznych źródeł.

161 artykułów w bazie

Współczynnik odrzuceń – czym jest i jak go obniżyć5 min read

5 min read" > Bounce-rate

Zanim zaczniemy warto na pewno wspomnieć czym ów współczynnik odrzuceń (WO) jest. Jest to wskaźnik wyświetlany w Google Analytics, który wykazuje procentową ilość pojedynczych odsłon danej strony jak i wizyt po, której użytkownik opuszcza daną witrynę bez dalszego przeglądania. Wniosek nasuwa się bardzo prosty: im współczynnik odrzuceń niższy tym lepiej. W dzisiejszym artykule postaram się opisać w jaki sposób jesteśmy w stanie „namówić” użytkownika do pozostania na naszej stronie aby utrzymać ten właśnie współczynnik na relatywnie niskim poziomie.

Ważne jest aby potrafić odnaleźć rzeczywisty współczynnik odrzuceń. Co jeśli jesteśmy właścicielami strony, która posiada konkretne informacje (dobrze przedstawione – czytelne) i wchodzący użytkownik szybko uzyskuje potrzebne mu dane po czym ją zamyka. Czy coś takiego będzie zwiększało odrzucenia? Niestety tak. Mimo tego, że użytkownik wykonał pożądaną przez nas aktywność (np. zdobył nr. tel.) to będzie on liczony przez Google Analytics jako osoba niejako „niezadowolona” z tego co mu zostało wyświetlone. Dlatego warto mieć na uwadze, że podstrony ze skoncentrowaną ilością informacji mogą nie być opatrzone rzeczywistym WO.
Warto pamiętać też, że WO ma ogromne znaczenie dla stron na, których wykonać trzeba jakieś czynności (wywołujące przejście na inną stronę – np. landing page z formularzem) lub stron zawierających bogaty content (zmuszający użytkownika do pozostania dłużej).

Jak obliczany jest współczynnik odrzuceń:

analytics-wspolczynnik-odrzucen

Miejsce w, którym wyświetlany jest WO dla podstron (Treść > Zawartość witryny > Strony) / fraz (Źródła Od. > Wyszukiwania > Bezpłatne) w Google Analytics

WO pojedynczej strony jest liczony na podstawie wzoru:

( ilość odrzuceń (2070) / ilość odsłon (2424)) * 100% = 85,40%

Typ strony

Sugerowany przedział

Sklepy internetowe

15% – 65%

Strony produktowe5% – 50%
Landing Page70% – 90%
Portale10% – 30%
Strona firmowa25% – 70%
Inne13% – 85%

Mierzenie jakości ruchu

Staraj się mierzyć i porównywać WO kluczowych podstron, fraz oraz źródeł odwiedzin. Mądrze przeprowadzona analiza oparta na współczynniku odrzuceń oraz wyjść może potwierdzić, że sprowadzasz odpowiednio skoncentrowany ruch na swoją stronę.

Bounce-rate-by-search

Porównanie WO przy wyszukiwaniu organicznym oraz płatnym. Źródło: blog.searchengineoptimist.com.

Czym różni się współczynnik odrzuceń od wyjść?

Wskaźnik odrzuceń – wskaźnik, który w raportach Treść Google Analytics pokazuje procent wizyt użytkowników, którzy przybyli na określoną stronę docelową i nie odwiedzili żadnej innej podstrony poza tą stroną docelową (jednoodsłonowe wizyty).

Wskaźnik wyjść – wskaźnik, który w raportach Treść Google Analytics pokazuje procent ilości wizyt użytkowników, którzy zakończyli wizytę na określonej podstronie. Procent ten jest określany w odniesieniu do ilości wizyt użytkowników, którzy odwiedzili właśnie tę podstronę.

Na co zwrócić uwagę?

  • Szata graficzna jest ważna

Jeżeli Twoja strona nie zrobi dobrego pierwszego wrażenia i nie wzbudzi zaufania użytkownika możesz pozbawić się szansy na zdobycie potencjalnego klienta.

  • Zdobywasz nieprawidłowy typ ruchu na swoją stronę

Zdobywanie ruchu, który w żaden sposób nie jest powiązany z Twoimi produktami/usługami spowoduje znaczny wzrost odrzuceń.

  • Posiadasz stronę opartą na Ajax/Flash

Bardzo często strony oparte na Ajax/Flash mimo interakcji użytkowników (przeglądanie galerii, video, przechodzenie na podstrony) nie zmieniają swojego adresu przez co Google Analytics nie będzie w stanie zarejestrować działań na stronie. W konsekwencji WO staje się bardzo duży lub nawet stale wyliczany jest jako 100%.

  • Dostarcz odpowiednią ilość jakościowej treści

Tak, wiem jest to kwestia poruszana niemal przy każdym problemie związanym z SEO. Nie ma co się jednak oszukiwać, nie unikniemy tego, że: Content is a king.

  • Dobór pozycjonowanych fraz oraz podstron do witryny

Wysoki współczynnik odrzuceń wynika z nieodpowiedniego doboru fraz, które pozycjonujesz (jeśli mówimy o ruchu z wyszukiwarek).
Pozycjonując np. swój sklep na frazę „perfumy sklep” – współczynnik ten wynosi aż 65% a dla frazy zawierającej w sobie nazwę tego sklepu, współczynnik ten to tylko 4,9%. Wysoki WO dotyczy zazwyczaj bardzo ogólnych fraz.

Dlatego najlepszym wyjściem jest pozycjonowanie np. 3 niszowych fraz, których poziom trudności jest zdecydowanie niższy a i czas oczekiwania na efekty krótszy.

  • Powiązane/ podobne artykuły

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wyświetlanie powiązanych artykułów / produktów dzięki czemu zmotywujemy jeszcze bardziej użytkownika do przejścia na inna podstronę. Dla WordPress polecam wtyczkę Yet Another Related Articles

Ważne jest aby podczas czytania użytkownik był w stanie przejść z danego artykułu na inną podstronę. Możemy mu to ułatwić poprzez umieszczanie linków np. do poprzednich artykułów w, których poruszaliśmy już daną kwestię i uważamy, że użytkownik może znaleźć więcej informacji w podanym przez nas źródle. Zaangażuje to bardziej użytkownika przez co WO znacznie spadnie. Więcej informacji o linkowaniu wewnętrznym.

  • Staraj się utrzymać dużą szybkość swojej strony

Pamiętaj! Szybkość działania Twojej strony ma ogromny wpływ na postrzeganie jej przez użytkownika a co za tym idzie na współczynnik odrzuceń. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Na koniec należy zapamiętać, że jest on jednym z dziesiątek wskaźników na, który należy zwrócić uwagę ale nie należy popadać w obsesję nad jego unormowaniem. Nie mniej, warto na pewno zwrócić na niego uwagę a jego polepszenie z pewnością pomoże nam w zwiększeniu ilości konwersji.

Źródło: blog.virtal.pl

Wojciech Władziński

O Wojciech Władziński

Branżą SEO zajmuję się od 2008 roku. Na co dzień starszy specjalista ds. SEO w firmie Seogroup. Tworzę i optymalizuję duże serwisy jak i mniejsze strony internetowe. Szczególnie upodobałem sobie środowisko WordPressa, który mimo powszechnej opinii nie jest tylko platformą blogową.

Czytaj również

Zdrowy rozsądek w podejściu do SEO i nie tylko Temat SEO nie znika, a wręcz przeciwnie. Powraca niczym bumerang po to, aby nas dręczyć. Co rusz słyszymy o kolejnych zmianach algorytmu, których zada...
Wtyczki do WP, których nie znasz a powinieneś cz.6... W dzisiejszym artykule przedstawię kolejną paczkę darmowych wtyczek, które na pewno przydadzą się Wam przy tworzeniu lub rozszerzaniu Waszej strony o ...
Przykład konfiguracji wtyczki SEO by YOAST Wtyczek, które mają pomóc nam zoptymalizować naszą witrynę zgodnie z wymaganiami Google, jest wiele. Niestety część z nich działa w niewłaściwy sposób...
Darmowe skórki i wtyczki do WordPress – minu... Wraz ze wzrostem popularności Wordpressa rośnie liczba osób, która chce wykorzystać nasze zaufanie i otwartość do tego, aby załatwiać własne interesy,...

Zostaw odpowiedź

Email nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz używać tych tagów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Przeczytaj inne:
visual-composer-wordpress
Visual Composer dla WordPress – palący problem czy dobry przyjaciel?

Visual Composer dla Wordpress to wtyczka, z którą każdy wcześniej czy później się spotka. Sprzedana ponad 63 tysięcy razy, dostępna...

Zamknij