Czego szukasz?

Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytania związane z SEO lub Wordpressem wpisz frazę i czekaj na podpowiedzi lub kliknij enter! Wyniki pokazują także linki do zewnętrznych źródeł.

163 artykułów w bazie

Funkcje w panelu admina, o których nie warto zapominać3 min read

3 min read" > admin-panel

Pracując na co dzień z WordPressem, będąc redaktorem lub początkującym developerem buszując w gąszczu oferowanych opcji możemy nie zwrócić uwagi lub zapomnieć o bardzo przydatnych lecz troszkę ukrytych funkcji WP. W dzisiejszym artykule postaram się pokazać i po krótce je opisać. 

Z góry uprzedzam, że opisane funkcje panelu są skierowane dla początkujących użytkowników a Ci bardziej zaawansowani znają je doskonale.

1. Opcje ekranu (Screen options)

Niektóre opcje natywne (np. własne pola, wypis) jak i te dodane przez wtyczki pozostają domyślnie ukryte. Do tego celu został stworzony panel opcji ekranu znajdujący się w prawym górnym rogu. Głównym zadaniem tej funkcji jest pokazywanie lub ukrywanie elementów w obszarze panelu administracyjnego, w którym aktualnie się znajdujemy. Oto przykładowy dla opcji wpisu:

opcje-ekranu

2. Klasy CSS oraz relacje w menu

Przechodzimy do Wygląd => Menu. Na początku we wspomnianych wyżej opcjach ekranu zaznaczamy:

zaawansowane-menu

Po czym w rozwiniętym boksie każdego odnośnika w menu dodają nam się nowe pola tekstowe:

klasa-css-menu

Kod HTML tego konkretnego elementu menu zostanie rozbudowany o dodatkową klasę CSS o nazwie „nowklasa”

Relacje (XFN) możemy wykorzystać np. do dodania do konkretnego elementu/linku tagu „nofollow

3.  Przyklejenie posta do strony głównej

Najprostszym sposobem na wyróżnienie wpisu jest utrzymywanie go na samej górze listy naszych postów. WP posiada domyślnie taką funkcję w opcjach dostępności:

wpis-przyklej

Należy jednak dodać, że przyklejenie wpisu nie ma wpływu na RSS feed.

4. Tagi More oraz Next Page

Dzięki tagowi „more” jesteśmy w stanie indywidualnie dla każdego posta/strony określić do którego momentu w tekście ma wyświetlać się zajawka (excerpt) pokazywana np. na liście danej kategorii wpisów. W edytorze dodajemy go za pomocą moretag po czym w ustalonym przez nas miejscu dodaje się tag:

Możemy także ustalić indywidualny tekst zapraszający do przeczytania dla każdego z wpisów:

Dzięki tagowi „nextpage” jesteśmy w stanie podzielić wpis lub stronę na części używając w tym celu paginacji. Aby to zrobić należy w miejscu końca pierwszej strony wstawić:

5. Skróty klawiszowe

WordPress obsługuje skróty klawiszowe zarówno w edytorze tekstowym jak i przy moderacji komentarzy. Listę możecie znaleźć tutaj:

http://codex.wordpress.org/Keyboard_Shortcuts

6. Linkowanie wewnętrzenie

WordPress posiada także prostą ale pomocną funkcję usprawniającą linkowanie pomiędzy artykułami. W opcjach linkowania treści (link) znajdziemy „… lub dodaj odnośnik do już opublikowanych treści”. 

linkowanie-szukanie

7. Opisy kategorii i tagów

Możemy wykorzystać je do wyświetlania tekstu opisującego konkretną kategorię dzięki czemu nasycimy podstronę unikalną treścią (SEO).

opis-kategoria

Jak wyświetlać w szablonie opisy możecie przeczytać tutaj:

 http://codex.wordpress.org/Function_Reference/category_description

8. Wszystkie opcje w jednym panelu

Strona zawierająca wszystkie opcje WP w jednym miejscu. Aby przejść do panelu należy z poziomu administratora wejść na adres:

http://www.nazwadomeny.pl/wp-admin/options.php

wszystkie-ustawienia

Wojciech Władziński

O Wojciech Władziński

Branżą SEO zajmuję się od 2008 roku. Na co dzień starszy specjalista ds. SEO w firmie Seogroup. Tworzę i optymalizuję duże serwisy jak i mniejsze strony internetowe. Szczególnie upodobałem sobie środowisko WordPressa, który mimo powszechnej opinii nie jest tylko platformą blogową.

Czytaj również

Jak dodać obszar dla widgetów w WordPress Motywy dla WordPress zwykle mają kilka wbudowanych obszarów dla widgetów (Widget Area), ale bardzo często ich rozmieszczenie jest ograniczone kolumną ...
Wtyczki do WP, których nie znasz a powinieneś cz.7... Przyszedł czas na kolejną część zestawienia mało znanych wtyczek, które mogą przydać Ci się do wielu zadań.  Inline Related Posts Bardzo ciekawa...
Wtyczki do WP, których nie znasz a powinieneś cz.6... W dzisiejszym artykule przedstawię kolejną paczkę darmowych wtyczek, które na pewno przydadzą się Wam przy tworzeniu lub rozszerzaniu Waszej strony o ...

4 komentarze

  1. Witam, z musu zacząłem administrować i rozbudowywać stronę posadzoną na WP 4.0 (Responsive) i mam problem: chciałem za pomocą kawałka kodu ukryć lub usunąć „Archives” z prawego menu żeby zwolnić miejsce na stronie dla treści. Niestety nie widzę Edytora w menu Widoki nie mogę się dostać do functions.php. Jest tam: Themes, Customize, Widgets, Menus, Theme options, More themes, Header i Backround a nie ma Edytora – czy może być jakoś ukryty. Z góry dziękuję

Zostaw odpowiedź

Email nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz używać tych tagów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Oferuję szereg usług związanych z WordpressemSPRAWDŹ OFERTĘ
Przeczytaj inne:
1
Jak korzystać z fontów Google na stronie www?

Jeśli prowadzicie Państwo blog, to na pewno używacie różnych trików do formatowania wpisów, aby one w najlepszy sposób dotarły do...

Zamknij