Czego szukasz?

Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytania związane z SEO lub Wordpressem wpisz frazę i czekaj na podpowiedzi lub kliknij enter! Wyniki pokazują także linki do zewnętrznych źródeł.

163 artykułów w bazie

Jak zmienić wygląd strony w zależności od kategorii w WP?5 min read

5 min read" > wp-category

Niekiedy jest tak, że potrzebujemy wyróżnić w indywidualny sposób daną kategorię, jej nagłówek, kolor, czcionkę, kategorię czy może nawet szerokość strony. W tej części pragnę pokazać, jak można to w bardzo prosty sposób zrobić, i jak zarządzać tym, aby nasze pliki nie posiadały za chwilę tysięcy linijek kodu.

Chcemy uzyskać możliwość stworzenia indywidualnego wyglądu względem kategorii, w której jesteśmy, aby to zrobić, skorzystamy z poniższego kodu:

Jak widzimy, kod ten jest stosunkowo zrozumiały. Pobiera kategorie, sprawdza, czy znajdujemy się w kategorii o nazwie “kategoria1”, po czym jeżeli jest to prawdą, wyświetla nam zawartość if’a. Dlaczego wszędzie wstawiłem znaczniki php?. Dlatego, że dzięki temu łatwiej będzie dodawać kolejny elementy, niebędące już kodem php.

Nazwę kategorii wyświetlamy w poniższy sposób:

Widzimy, że po raz kolejny pobieramy wszystko i wyświetlamy kategorie. Zostawiam to w taki sposób, ponieważ dzięki temu powyższy kod można od raz przykleić do swojego motywu/kodu.

Innymi słowy, jeżeli chcemy, żeby tylko kategoria “kategoria1” wyświetlała się na czerwono, wystarczy, że stworzymy poniższy kod:

I w arkuszu styli dodasz:

Jeżeli mamy 2 kategorie, kod wygląda następująco:

Teraz powstanie nam problem, co zrobić, jeżeli mamy 5 kategorii, a plików, do których trzeba to wkleić, jest 10? Co zrobić, jak trzeba będzie coś zmienić?
Otóż najprościej zamknąć powyższy kod w dodatkowym pliku o nazwie np. kolorykategorii.php, czyli zawartość pliku to:

Umieścić go w głównym folderze z plikiem i odwoływać się do niego w miejscu, w których go potrzebujemy, używając poniższego kodu:

Istnieje prostsza metoda, możemy po prostu stylować według kategorii, wystarczy po pobraniu kategorii, zastosować poniższy kod:

W ten sposób można zmienić o wiele prościej kolor kategorii i mniej obciążać bazę. Dzięki temu wszędzie, gdzie wkleimy ten kod, będziemy mogli wywoływać zawartość pliku kolorykategorii.php, co znacznie ułatwi nam pracę. Będziemy mogli wykorzystać go wielokrotnie, kopiując jedną linijkę i łatwiej będzie nam wprowadzać zmiany.

Przykładowo dzięki takiemu rozwiązaniu możemy wyświetlić nagłówki graficzne dla każdej kategorii inne, wystarczy dodać:

<img src=”adres.jpg”>

Nagle wszystko staje się tak proste, jak dodanie obrazka na stronę. W if’ie możemy zamieścić wszystko, na co mamy ochotę.

W razie potrzeby możemy też wyświetlić wpisy tylko z danej kategorii, wystarczy dodać poniższy kod. Dzięki zastosowaniu “(is_category() || is_single())” zawartość wyświetli nam się tylko na podstronie kategorii lub pojedynczego wpisu.

Linkiem będzie oczywiście tytuł wpisu. Koniecznie należy pamiętać o “ <?php  wp_reset_query(); ?> “, dzięki czemu unikniemy problemów w sytuacji, kiedy podobnych pętli na jednej podstronie będzie więcej niż jedna.

 Przedstawiony kod nie jest najbardziej optymalny. Starałem się, aby był najbardziej czytelny i uniwersalny.  

4 komentarze

    • Hej!

      W zależności od tego co kto lubi, tak mu będzie wygodniej. Rozwiązań tego probelmu jest pewnie kilka. Przedstawiłem ten ponieważ łatwiej jest go (moim zdaniem) rozbudować o jakąś konfiguracje w panelu administratora WordPress w porównaniu do rozwiązania opartego o nowe pliki.

      Na pewno ważne uzupełnienie z Twojej strony, dzięki.

Zostaw odpowiedź

Email nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz używać tych tagów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Oferuję szereg usług związanych z WordpressemSPRAWDŹ OFERTĘ
Przeczytaj inne:
2015-seow
Posumowanie roku 2015 – najpopularniejsze artykuły w 2015

Trochę statystyk: Sesje: 104 703 Liczba odsłon: 153 710 Użytkownicy: 82 415 Ilość dodanych komentarzy: 362 Ilość ogólna artykułów do końca roku 2015:...

Zamknij