Wordpress SEO - Czego szukasz?

Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytania związane z SEO lub Wordpressem wpisz frazę i czekaj na podpowiedzi lub kliknij enter! Wyniki pokazują także linki do zewnętrznych źródeł.

161 artykułów w bazie

Przekierowania adresów url a SEO

redirection

Przekierowanie jest sposobem na przeniesienie realnego użytkownika jak i roboty wyszukiwarek na inny adres URL niż ten, który wpisali. Jest wiele sposobów przekierowań, jednak najczęściej wykorzystywanym jest typ 301. Stosując 301-ynkę informujemy, że strona została stale przeniesiona (moved permanently). Roboty wyszukiwarek interpretują to w taki sposób, że strona nie tylko zmieniła swoją lokalizację ale też cała treść może być znaleziona pod nowym adresem URL.

Powinniśmy stosować przekierowanie 301 gdy chcemy:

  • na stałe zmienić swoją domenę na inną
  • przenieść treść z jednej kategorii/podstrony do innej
  • wyindeksować daną podstronę
  • zmienić swój system zarządzania treścią (CMS) co spowoduje w większości przypadków zmianę adresów url
  • przekierować nie potrzebną Ci już stronę na aktualną aby przekazać Page Rank – oczywiście zachowując tamatykę

Trzeba mieć na uwadze, że przy przekierowaniu 301 wyszukiwarki potrzebują trochę czasu na odkrycie i rozpoznanie, aby cała moc strony poprzedniej została przekazana do jej następczyni. Czas oczekiwania może się wydłużyć jeśli na daną stronę rzadko zaglądają roboty wyszukiwarek. Jednak maksymalnie po paru dniach Google lub inna wyszukiwarka wyindeksuje stary adres i zastąpi go nowym.

Jak wiadomo, zduplikowana treść jest ogromnym problemem jeśli chodzi o branżę SEO. Przekierowania 301 okazują się bardzo dobrym rozwiązaniem aby ją wyeliminować. Pamiętać należy też, że dobrą alternatywą dla specyficznych przypadków jest zastosowanie kanonikalizacji. Więcej na ten temat możecie przeczytać „Kanonikalizacja dla stronicowania„.

W jaki sposób działa 301 redirect. Źródło: moz.com

 

Przekierowanie 301 – przekazuje 90-90% mocy strony do strony. Najczęściej zapisane są w pliku .htaccess (jeżeli używasz serwera Apache) umieszczonym w głównym katalogu strony www. Przykłady zastosowania:

Przekierowanie pojedynczej podstrony na nową (w obrębie strony)

Przekierowanie pojedynczego katalogu na nowy (w obrębie strony)

Przekierowanie całej starej domeny na nową

Przekierowanie domeny z „bez www” na „z www

Przekierowanie 302 jest to tzw. tymczasowe przekierowanie. Nie przekazuje ono żadnej mocy strony i większości przypadków nie powinno być stosowane. Jedynym praktycznym jego zastosowaniem (pod SEO) jest chwilowe przeniesienie ruchu z domeny na inną – przy założeniu, że nie chcemy doprowadzić do wyindeksowania starej domeny, a za jakiś czas przekierowanie zostanie zdjęte.

Jak w szybki sposób ustawić przekierowania w WordPress?

  1. Zainstaluj wtyczkę o nazwie Quick Page/Post Redirect Plugin
  2. Ustawienia > 301 Redirects
  3. W polu „Request” wpisz adres URL, który chcesz przekierować. W „Destination” – adres docelowy.
Źródło: https://wordpress.org/plugins/quick-pagepost-redirect-plugin/screenshots/

Jak sprawdzić czy ustawione przez nas przekierowanie zostało poprawnie ustawione? W Internecie jest wiele urządzeń stworzonych w tym celu. Ja polecam Redirect check. Po wpisaniu adresu zostanie wyświetlony wynik ukazujący typ zastosowanego przekierowania.

redirect-check

Prawidłowy wynik przy sprawdzaniu typu przekierowania (dla 301)

W tej chwili na stronie seowordpress.pl nie występuje przekierowanie z „bez www” na „www” natomiast jest to chwilowe i celowe działanie

Wojciech Władziński

O Wojciech Władziński

Branżą SEO zajmuję się od 2008 roku. Na co dzień starszy specjalista ds. SEO w firmie Seogroup. Tworzę i optymalizuję duże serwisy jak i mniejsze strony internetowe. Szczególnie upodobałem sobie środowisko WordPressa, który mimo powszechnej opinii nie jest tylko platformą blogową.

You didn't add any pricing tables yet!

Pobierz SEO eBook

download ebook

Zostaw odpowiedź

Email nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz używać tych tagów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Przeczytaj poprzedni wpis:
wordpress_plugin
Wtyczki do WP, których nie znasz a powinieneś

Dziś pokażę pokrótce i opiszę kilka niepopularnych i zarazem darmowych wtyczek, które w specyficznych sytuacjach ratują życie. Search Meter Pierwsza...

Zamknij