Czego szukasz?

Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytania związane z SEO lub Wordpressem wpisz frazę i czekaj na podpowiedzi lub kliknij enter! Wyniki pokazują także linki do zewnętrznych źródeł.

163 artykułów w bazie

[INOFGRAFIKA] 10 urodziny WordPress3 min read

3 min read" > wp-automatic-10

WordPress tego roku obchodzi wraz z firmą Automattic – spółki potomnej WordPress Foundation 10 urodziny. Odgrywa ona znaczącą rolę w rozwoju CMSa. Dlatego spróbujemy powiedzieć więcej na ten temat, żeby zrozumieć, dlaczego dla dużej ilości osób urodziny Automattic, to drugie urodziny samego WordPressa.

W 2001 roku programista Michael Valdrigi zaczął pracę nad prototypem CMSa dla blogów i nazwał swój projekt b2. Po jakimś czasie do niego dołączyli się Matt Mullenweg i Mike Little, co pozwoliło zespołu pójść do przodu w realizacji projektu. Trójka pracowała nad swoim systemem (który nosił nazwę b2/cafeblog) do początku 2003 roku, dopóki w zespole nie podzieliły się poglądy. Wreszcie w Michaela Valdrigi „skończył się entuzjazm” i odszedł on od projektu. Matt Mullenweg i Mike Little nie zamknęli jendak b2/cafeblog. Wzięli oni z tego projektu perspektywiczne kawałki kodu i zaczęli pracę nad nowym systemem, który w końcu otrzymał nazwę WordPress . Pierwsza oficjalna wersja tego systemu pojawiła się na świat 27 maja 2003 jako WordPress 0.7.
Trzy miesiące później, we wrześniu 2003 roku, liczba użytkowników WordPress wzrosła do 15000 . Taka popularność systemu była spowodowana przede wszystkim brakiem konkurencji  oraz otwartością produktu.
W taki sposób WordPress szybko zdobywał nowych użytkowników, większość z których były programistami, co było bardzo dobrym czynnikiem dla rozwoju systemu. Programiści wnosili ważne poprawki do kodu, które usuwały istniejące błędy i dodawali nowe rozszerzenia. Robili oni to wszystko całkowicie za darmo! Ta ogólna praca programistów z całego świata zrobiła z prostego systemu blogowego, którym on był w 2003 roku, w pełni funkcjonalny CMS już w połowie 2005 roku.
W 2005 roku twórca WordPress Matt Mullenweg postanowił, że z jego projektu hobbistycznego można otrzymać zysk, dlatego zostawił pracę w CNET i w sierpniu założył firmę Automattic. Z tego czasu startował nowy bardzo ważny etap dla WordPress CMS, który pozwolił systemowi rozwijać się bardzo dynamicznie. Właśnie, dlatego deweloperzy webowi asocjują powstanie spółki Automattic jako drugie urodziny samego WordPressa. I z nimi ciężko się nie zgodzić.

Po dziesięciu latach aktywnej pracy Automattic może pochwalić się swoimi osiągnięciami. Za pomącą systemu WordPress stworzono 2,5 miliarda wpisów, 3 miliardy komentarzy (zobacz więcej w poniższej infografice). Wśród najlepszych i najbardziej znanych projektów firmy są: Jetpack, Cloudup, WooCommerce, Akismet, Simplenote, VaultPress, Gravatar, Polldaddy, Longreads, Simperium.

10 years_wp&automattic

Dziś WordPress jest najbardziej popularną platformą dla realizacji stron internetowych. Oprócz tego jest ona darmowa. Z WordPressa korzytają miliony ludzi z różnych branż biznesowych: pisarzy, fotografy, artyści, wydawcy, biznesmeni. Strony www, oparte o ten system, stanowią 24 % wszystkich stron www znajdujących się w sieci.
Mamy nadzieję, że te 10 lat – to dopiero początek dla WordPress i Automattic i oczekują ich jeszcze większe osiągnięcia! Czego i my im życzymy!

O Janusz Kamiński

Specjalista działu marketingu firmy TemplateMonster. W branży IT pracuje od 5 lat. Posiada doświadczenie w SEO, marketingu internetowym. Oprócz tego interesuje się projektowaniem internetowym.

5 komentarzy

  1. Siła WP polega na tym, że jest prosty i intuicyjny, Joomla dopiero niedawno stała się równie dobra. Obecnie na rynku jest coraz więcej równie dobrych CMS, ale to WP był jednym z pierwszych.

  2. Zgadzam się z przedmówcą. Jako webdeveloper w okolicach 2005-2008 stawiałem strony na Joomli. Joomla miała wówczas swój najlepszy czas. WordPress z całą masą dodatków i intuicyjnością rozwijał się błyskawicznie, koniecznością była przesiadka na WP, aby dotrzymać trendom. Swoją drogą wg Wappylazer WP kosi nieźle konkurencję: https://wappalyzer.com/categories/cms

    p.s.
    Jakiś chochlik językowy wkradł się w treści: „dopóki w zespoli nie rozdzielili się poglądy. Wrzeście w Michaela Valdrigi…”.

Zostaw odpowiedź

Email nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz używać tych tagów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Oferuję szereg usług związanych z WordpressemSPRAWDŹ OFERTĘ
Przeczytaj inne:
euro
Euro 2016 z perspektywy wyszukiwania informacji w Google

Zamknij