Wordpress SEO - Czego szukasz?

Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytania związane z SEO lub Wordpressem wpisz frazę i czekaj na podpowiedzi lub kliknij enter! Wyniki pokazują także linki do zewnętrznych źródeł.

193 artykułów w bazie

Fora internetowe – relikt starych czasów, czy szansa dla profesjonalistów?


[ SEOWind.io - pisz treści które rankują się w TOPach ]

forum

Fora internetowe to pewnego rodzaju relikt przeszłości, zastąpiony przez social media, u nas najpierw przez Grono, potem przez NasząKlasę, a reszta niedobitków skończyła pozbawiona ruchu przez Facebooka. I właściwie można by było przyznać 100% rację pierwszemu zdaniu, gdyby nie fakt, że wcale sytuacja nie jest tak klarowna. Fora, co prawda, stały się mniej popularne, ale to nie znaczy, że nikt z nich nie korzysta, nie wzbudzają zainteresowania, czy też nikogo tam nie ma.

Ten artykuł jak żaden inny jest pełen subiektywnych odczuć. Widocznie fora są mi bliskie i dlatego na kilkunastu przykładach postaram się zaprezentować, co według mnie jest istotne. Jeżeli chcemy, aby na nasze forum ktoś wchodził, nie należy konkurować z social media, a wykorzystać je do swoich potrzeb. W końcu na jakich filarach oprzeć swoje forum, aby nie stało się za kilka miesięcy miejscem, gdzie seowcy będą zakładać profile i wrzucać linki do swoich witryn.

Sprawdźmy fora, na których coś się dzieje

Są fora interesowe, które mają się dobrze, a są i takie, które powstają i pozostają na powierzchni. Dlaczego tak się dzieje, skoro większość forów straszy pustkami? Najprościej jest powiedzieć, że są one jedyne w swoim rodzaju.

Chcesz zbudować swoje forum na WP? Zapoznaj się z: Forum na WordPress, czyli jak zbudowac społeczność w obrębie swojej strony

Fora samochodowe

Nie chcę przytaczać konkretnych, jest ich bardzo dużo. Wszelkie fora internetowe dotyczące samochodów, na których coś dzieje. Publikowane są nowe posty, zapytania, dział giełda kwitnie, to fora konkretnych marek. Przykładowo BMW, Skody, a nawet Alfy Romeo.

Są to fora, na których krzyżują się drogi handlowców, sprzedawców części, pasjonatów i zwykłego Kowalskiego, szukającego porady dotyczącej jego problemu.

Dlaczego nie social media? Ponieważ ciężej jest śledzić wątki, dyskusja jest mniej uporządkowana, moderator ma mniejsze prawa i nie da się zapisać łatwego, wygodnego linka do podstrony z naszą rozmową.
W social media np. na Facebooku ciężej jest operować zdjęciami, mediami, tworzyć długie porady i systematyzować wpisywany wpis. Dlatego wszelkie porady motoryzacyjne znajdziemy na forach lub blogach, a grupy na Facebooku pozwalają raczej handlować i szukać konkretnych części, niż rozwiązywać bardziej złożone problemy.

Forum majsterkowo

Sam serwis majsterkowo.pl to przykład, jak pasja może przerodzić się w pokaźny portal skupiający pasjonatów. To oni budują forum, które liczy sobie już prawie 30 tysięcy wpisów napisanych przez około 3500 użytkowników. I tutaj uwaga, użytkowników aktywnych jest znacznie mniej, dlatego, że administrator forum pozwala na zostawianie linku na stronie profilu bez rejestracji.

forum-uzyt

Dodatkowo zwróćmy uwagę, że jest to forum tematyczne, zrzeszające pasjonatów danego tematu. Informacje są pokazane w odpowiedni sposób, działa ono na bazie ciekawych porad. Nie jest unikatowe, ale jest pewną marką.

Elektroda

Forum elektroda.pl, którego nikomu przedstawiać nie trzeba. Największe, najbardziej rozpoznawalne forum o elektronice, zrzeszające nie tylko pasjonatów, ale i zawodowców. Mimo tego, że większość osób kojarzy to forum z zasady “Było już, sprawdź w Google”, to i tak można uzyskać tam na prawdę wiele wartościowych porad od profesjonalistów z danej dziedziny.

Forum Sony

Firma Sony posiada swoje własne forum. Jest to forum, na którym przeciwstawiają się dwie siły. Osób zadowolonych ze sprzętu i tych, którzy przyszli się wyładować ponieważ bardzo im się on nie podoba. Ze wszystkich forów, które wybrałem, to jest chyba najciężej prowadzić z punktu widzenia administratora. Najważniejsze dla nas jest to, że znowu potrzebni byli pasjonaci, ale i tym razem frustraci.

Forum kafeteria

Co to jest forum kafeteria? Jest to miejsce, gdzie każdy może zostawić swoją odpowiedź. Jest to przeciwieństwo forów, które wymieniłem wcześniej i jest prawie tym samym, co social media. Z tą różnicą, że osoby, które tutaj stale odpowiadają ze względu na to, że są bardziej anonimowe, nie posiadają często żadnych hamulców. Innymi słowy, sporo osób, które nazwalibyśmy mianem frustratów.

4 fora internetowe, co ich łączy?

Fora, które pozostały, dają odwiedzającym to, czego nie mogły zapewnić social media. Chodzi tutaj przede wszystkim o profesjonalizm wypowiedzi, anonimowość, fakt przynależności do konkretnej społeczności, sposób kategoryzacji danych, przeznaczenie i fakt, że do informacji, którą tam zostawiamy można w prosty sposób powrócić. Na forum znajdziemy pasjonatów lub frustratów z danej dziedziny. Pamiętajmy, że forum skupione musi być dookoła “czegoś”. Najprościej to coś przedstawić, będąc samemu profesjonalistą lub pasjonatem w danej dziedzinie i zachęcić do interakcji inne osoby, które najprościej znaleźć w social media np. na Facebooku czy Instagramie.
Oprócz tego powyższe fora łączy jeszcze kilka cech wspólnych: obecność moderatorów, regulaminu i fakt, że skupione są wokół treści. Na majsterkowo wokół bloga, na elektroda.pl wokół poradników, na Sony dookoła porad, a na kafeterii dookoła tekstów ze strony głównej. Jest to powód, dla którego po wejściu social media, opustoszały fora wielotematyczne. Skoro ludzie mogą wymieniać informację szybciej i proście,j to wykorzystają tą okazją, a wtedy forum staje się puste i zbędne.

 Są jeszcze fora wielotematyczne, ale przykładowo forumowisko.pl, które było pewnego czasu największym tego typem miejscem. Obecnie wygląda jak zaniedbany billboard reklamowy, celowo wyłączyłem je z tego wpisu. Przykładowy zrzut ekranu, a na nim 4 linki reklamowe/SEO, 9 banerów graficznych i niezliczona ilość porad dotyczących świetnych firm wykonana przez osoby od “marketingu szeptanego”.

Dlatego też najlepiej jest się specjalizować i tworzyć społeczność wokół treści. Jeżeli do tego sami jesteśmy pasjonatami i posiadamy wiedzę z danej specjalizacji, która jest na dodatek na topie (jak choćby telefony kiedyś, drony dzisiaj), to mamy szansę na zbudowanie społeczności.

Na co zwrócić uwagę tworząc forum?

1. Zostań platformą

Najcięższa droga i zapewne najbardziej wartościowa, to zostać platformą. Patrzeć na swoje forum jako na platformę dla:

 • pasjonatów danego tematu miejscem, gdzie mogą swobodnie wymieniać informacje, porady i dzielić się swoją twórczością,
 • miejscem, gdzie wspomniani pasjonaci mogą wchodzić ze sobą w interakcję (oceniać zdjęcia, tuningi, części, przykładowo system głosowania),
 • handlowców np. części samochodowych, akcesoriów tuningowych,
 • reklamodawców, którzy znajdą u Ciebie wyselekcjonowaną grupę odbiorców, niespotykaną nigdzie indziej (np. osoby tuningujące Alfa Romeo),
 • profesjonalistów, którzy mogą w skuteczny sposób budować swój wizerunek.

Jest to oczywiście ciężkie do osiągnięcia, ponieważ wymaga pracy na wielu płaszczyznach. Nie tylko pod kątem treści czy reklamy, ale i animacji przybywających osób. Niezastąpiony będzie tutaj również dobry skrypt lub wsparcie programistyczne.

2. Zbuduj treść, pokaż, że coś potrafisz

Nie ma nic gorszego niż właściciel salonu samochodowego marki BMW, który nie wie, gdzie w nowym modelu jest wlew płynu do spryskiwaczy. Nikt nie kupi mebli na wymiar w firmie, gdzie właściciel nie rozróżnia podstawowych gatunków drewna. Dlaczego? Proste. Skoro sam nie wie, jak ma przypilnować pracowników, aby należycie wykonali swoją pracę. Tak samo nie ma nic gorszego niż właściciel forum, który jest nierozpoznawalny na nim, a nawet jeżeli jest, to nic nie wie. Nie jest w stanie pomóc, ani nie posiada żadnej wiedzy tematycznej.

cosmo

Dlatego buduj treści i pokazuj, że coś potrafisz. Twórz poradniki niespotykane nigdzie indziej, z obszernymi zdjęciami, poradami dotyczącymi każdej, nawet najmniejszej śrubki. Pokaż, że Twoja wiedza i pozycja “lidera forum” nie wzięła się znikąd.

3. Ułatw wszystko użytkownikowi

Obecnie (prawie) wszystko w sieci podane jest na tacy. Prosta rejestracja, proste zakupy, łatwe dodanie zdjęć, aplikacja mobilna, szybkie płatności, powiadomienia… wszystko to można by mnożyć. Jeżeli forum zaczyna swoją przygodę postaraj się, aby rejestracja była jak najkrótsza, a dodanie wpisu jak najłatwiejsze. Nie twórz zawiłych regulaminów i nie wrzucaj co drugiego wpisu do kosza, ponieważ został  napisany w złej kategorii.
Masz już wpisy i budujesz galerię “najładniejszych tuningów”? Poinformuj w widoczny sposób każdego o takiej akcji w obrębie swojego forum. Zapytaj właścicieli tematycznych grup facebookowych, czy nie zamieszczą informacji o tym Poszukaj osób powiązanych z tematem na instagramie i portali, albo blogerów oscylujących w okolicach Twojej tematyki i poproś ich o zamieszczenie informacji o konkursie i galerii. Niech użytkownikowi będzie łatwo znaleźć informację o Twojej akcji.

4. Zostań rozpoznawalny

Zrób coś takiego, żeby pisali o Tobie na tematycznie powiązanych blogach. Przykładowo, jeżeli tuningujesz Alfa Romeo, załóż taki silnik, aby każdemu fanowi leciała ślinka na samą myśl o Twoim wyczynie. Nakręć ciekawy filmik, zareklamuj siebie, ale i swoje forum. Wyślij wiadomość do blogerów, wrzuć ją w komentarzach, wspomnij o niej na różnych fanpagach wspomnianej Alfy Romeo. Bądź aktywny, a inni zaczną kojarzyć Twoje forum.

5. Systematyczność

Nie oszukujmy się, z profesjonalnymi treściami ciężko jest się przebić. Nie tylko dlatego, że teraz główny nurt Internetu zaczyna przypominać telewizję, ale i dlatego, że zebranie osób, które reprezentują pewien poziom wiedzy, a w dodatku będą chcieli być aktywni w danej dziedzinie, zajmuje sporo czasu. Natomiast możliwe, że kiedy już uda się ich zebrać, przyjdą za nimi firmy, które zechcą się reklamować na Twoim forum.

Podsumowując, opcji jest wiele

Dużo jest teraz na Facebooku grup o samochodach, ale po poradę, jakie części do samochodu kupić, idę na forum. Jeżeli padnie mi mikser, sprawdzę na elektrodzie, czy nie ma już takiego wątku, tam też kupię najtaniej części zamienne do pralki.
Fora nie zniknęły, wyspecjalizowały się. Znajdziemy na nich sporo porad, ciekawych informacji, wspaniałych zdjęć i często pasjonatów takich, jak my. Osoby, które same chcą takowe posiadać, czeka sporo pracy, ale na pewno się ona w końcu opłaci.

 • Linki Wewnętrzene i Sematyka

 • Budowanie linków
 • Sematyka
 • Budowanie linków nigdy nie było prostrze. Setki możliwości linków za jednym kliknięciem.
 • SEMRush

 • Profesjonalna platforma SEO
 • Online
 • SEMrush oferuje rozwiązania dla SEO, PPC, treści, mediów społecznościowych i badań konkurencyjnych.