Czego szukasz?

Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytania związane z SEO lub Wordpressem wpisz frazę i czekaj na podpowiedzi lub kliknij enter! Wyniki pokazują także linki do zewnętrznych źródeł.

163 artykułów w bazie

Przykład konfiguracji wtyczki SEO by YOAST5 min read

5 min read" > wordpress-yoast

Wtyczek, które mają pomóc nam zoptymalizować naszą witrynę zgodnie z wymaganiami Google, jest wiele. Niestety część z nich działa w niewłaściwy sposób, inna nie działa wcale, a trzecia grupa działa w nieco zbyt magiczny sposób.

Spośród wszystkich dostępnych najpopularniejszą została wtyczka SEO BY YOAST. Nie tylko jest prosta w użytkowaniu, zrozumiała, ale przede wszystkim bez problemu da sobie radę z większością motywów.

W tym artykule zostanie opisana podstawowa konfiguracja dla opisywanej wtyczki wystarczająca dla większości użytkowników WP

Żeby jednak móc w pełni wykorzystać możliwości wtyczki i (co ważne) w pełni zoptymalizować motyw pod wymagania Google, trzeba poświęcić chwilę i samemu go zedytować, wykorzystując nie tylko możliwości wtyczki, ale i samego WordPressa. W tym poradniku zwrócę uwagę na kilka kwestii związanych z optymalizacją strony. Przedstawiam przykładowe czynności dotyczące optymalizacji dla darmowego motywu Flat.

Tytuły i Meta Tagi

Skoro już korzystasz z tej wtyczki, pamiętaj o uzupełnieniu wszystkich wzorców dla metatagów. Aby to zrobić, przejdź do „Tytuły” i „Meta Tagi. W zakładce tej korzystając z kilku prostych znaczników:

 • %%title%%  – tytuł,
 • %%page%% – strona
 • %%sep%% – separator
 • %%sitename%% – nazwa witryny

możesz stworzyć dowolny szablon dla tytułu podstron dla wybranych typów wpisów. Dodatkowo istnieje możliwość np. wyłączenia znacznika rel=”author” tylko dla jednego z typu wpisów.

Jeżeli chcesz możesz również wyłączyć z indeksowania w Google dowolny typ wpisów, archiwum autorów czy archiwum dat poprzez zaznaczanie „noindex” dla konkretnego typu posta lub taksonomii. Dwa ostatnio wymienione archiwa są automatycznie wyłączone z indeksacji ponieważ jedynie dublują treści znajdujące się na innych podstronach serwisu.

Gdyby zdarzyło się, że strona autora jest ważnym miejscem na Twojej stronie i np. znajduje się tam sporo unikatowej treści jak komentarze, dyskusje, opis czy biografia to pamiętaj o odznaczeniu opcji noindex.

Opisy kategorii i tagów

Podstrony kategorii w 90% przypadków to tekst powtórzony z innych podstron serwisu, dobrze byłoby stworzyć na niej unikalny tekst. W opcjach kategorii mamy specjalne pole do tej czynności.

opisy kategorii

Warto więc wpisać w nie np. 300-600 znakowy opis dotyczący tego, co użytkownik w konkretnej kategorii znajdzie. Dodatkowo warto uzupełnić inne pola, takie jak „Tytuł SEO” i „Opis SEO”. Pamiętaj, że opis powinien zachęcać użytkownika do kliknięcia w Twój link na stronie wyników wyszukiwania. Natomiast tytuł musi w jak najkrótszy sposób opisywać Twoją kategorię. Jednak staraj się unikać stosowania mało konkretnych zwrotów typu: kosmetyki, ozdoby, bluzki. Lepiej użyć:

 • kosmetyki dla kobiet,
 • tanie ozdoby dla domu,
 • bluzki i bluzy z nadrukami,
 • itp.

Wybrany motyw Flat obsługuje opisy dla kategorii. Jeżeli Twój motyw nie ma takiej opcji, to dodaj do podstron kategorii kod:

Dla podstron tagów będzie to:

Okruszki dla Twojej strony

1. Wtyczka SEO BY YOAST dodaje nam wszystko, co jest potrzebne, aby móc obsłużyć okruszki, wystarczy dodać do swojego bloga poniższy kod:

2. Następnie należy je włączyć, wchodząc w panelu administratora WordPress w menu: SEO → Okruszki, a następnie zaznaczyć opcję włącz okruszki i wybierać „Taksonomie, które mają być uwzględnione w okruszkach:” jako KATEGORIE.

wlaczanie okruszkow
3. Wspomniany powyżej kod w wypadku motywu Flat należy dodać do pliku archive.php.

edycja okruszek

Od razu wklejmy go kilka linijek niżej, dzięki czemu okruszki będą działać również dla tagów.
Warto dodać obsługę okruszków także dla podstron pojedynczych wpisów, aby to zrobić, musimy zlokalizować plik single.php i dodać do niego kod okruszków.
Dzięki temu użytkownik będzie zawsze wiedział, gdzie się znajduje i szybko będzie mógł przejść do kategorii, z której wpis pochodzi.

O czym należy jeszcze pamiętać, korzystając ze wtyczki SEO BY YOAST

Oznaczenie autora

Warto przejść również do zakładki „Społeczność” i uzupełnić przynajmniej dane dla Google+. Dzięki temu istnieje szansa, że nazwa autora ukaże się w wynikach wyszukiwania. Oczywiście, aby to zrobić, musisz posiadać swoją podstronę w serwisie Google+, możesz łatwo zdobyć, rejestrując się na tej witrynie. Jednak pamiętaj, że dane, które tam wpiszesz, powinny być prawdziwe, a profil uzupełniony i aktywny. Inaczej nie ma szans, abyś wyświetlił się w wynikach wyszukiwania.

Mapa strony

Należy pamiętać, że mapa strony, którą musimy wskazać narzędziom Google dla webmasterów, znajduje się pod adresem: twojastrona.pl/sitemap_index.xml

Ustawienia bezpośrednich odnośników

ustawienia-bezposrednich-odnosinikow

Na zakończenie

Powyższe porady to pewien wstęp do optymalizacji Twojej witryny według wymagań Google. Warto zadbać przynajmniej o nie. Na zakończenie trzeba dodać, że od niedawna istnieje seria płatnych rozszerzeń dla omawianej wtyczki, pośród których znajdziemy narzędzia ułatwiające nam optymalizację plików video, wspomogą lokalne SEO, czy pomogą nam, kiedy będziemy dodawać stronę do Google News.

Czytaj również

Wtyczki do WP, których nie znasz a powinieneś cz.5... Przyszedł czas na zaprezentowanie kolejnej - już piątej - części prezentującej listę mało popularnych wtyczek aczkolwiek z bardzo pomocną funkcjonalno...
Automatyczne publikowanie postów WP w Social Media... Wielu z Was zastanawiało się pewnie czy jest możliwość automatycznego publikowania na swoich profilach społecznościowych jak Facebook, Twitter napisan...
Operacje na formularzach kontaktowych opartych na ... Niepodważalnie najpopularniejszą wtyczką do stworzenia formularza kontaktowego w Wordpressie jest Contact Form 7. Dziś opiszę 3 wątki jakie mogą się p...
Wtyczki do WP, których nie znasz a powinieneś cz.8... Nadszedł czas na nową część cyklu wtyczek, których nie znacie (najprawdopodobniej) a powinniście.  Yoast Comment Hacks Wtyczka stworzona przez firmę...

20 komentarzy

 1. Cześć 🙂

  Dzięki za komentarz. Temat został potraktowany właściwie (moim zdaniem). Założeniem wpisu było udostępnienie użytkownikom podstawowej wiedzy z zakresu konfiguracji wtyczki i wskazanie na to jak łatwo można samemu dodać okruszki do swojego motywu.

  Proszę też pamiętać, że wpis nie mówi de facto o optymalizacji witryny pod SEO, a o konfigurowaniu wtyczki. Więc wyczerpuje temat w stopniu właściwym dla 90% odbiorców.

  Pozdrawiam 🙂

 2. Jak ktoś jest praktycznie zielony w temacie i chciałby się czegoś nauczyć to nic z tego nie zrozumie. Brakuje w sieci artykułu opisującego od podstaw korzystanie z tego narzędzia w pl. W tym artykule jest po prostu napisane co sobie i gdzie można włączyć. Czyli co widać na ekranie … A przecież każdy ma oczy i widzi. Nie ma tu porad jakie są wg autora najlepsze ustawienia i dlaczego. Tekst jałowy raczej …. ale to moje zdanie.

 3. Cześć 🙂

  Dzięki za komentarz. Chodzi o to, że z seo jest jak z kołem. Dochodzi się do momentu kiedy lepsze być nie może. Tak samo jak koło nie może być bardziej okrągłe.

  Tu po prostu nie ma co tłumaczyć. Ustawiasz i skupiasz się na treści bo to ona jest najważniejsza.

 4. Od pewnego czasu wyświetla mi się komunikat: „Skonfiguruj ustawienia OpenGraph we wtyczce Yoast SEO” i zalecenie WP żeby wyłączyć dodatkową wtyczkę Open Graph Meta umożliwiającą, jak dotąd, łączenie z Facebookiem i rejestrację lajków z profilu na fb. Uzupełniłam pola, jakie Yoast SEO wyświetla, ale wciąż ta funkcja nie działa (po wyłączeniu wtyczki Open Graf Meta tracę statystyki z fejsa) i muszę mieć włączone obie wtyczki mimo wyraźnego konfliktu między nimi. Proszę o pomoc! 🙂

 5. Dobry wpis, szybko i rzeczowo wyjaśnione podstawy wtyczki. Jeśli zakładamy, że ktoś szuka wtyczki to zna istotę jej działania. Samouczek ma za zadanie jedynie pokazać konkretne pola i ustawienia.

 6. Takie narzędzia jak Yoast SEO jest szczególnie przydatne w przypadku WordPressa – zwłaszcza wtedy jeśli chcemy sami wypozycjonować stronę www. Na początek taki wpis to zawsze coś, ale jeśli chcemy osiągnąć szybki sukces o wiele lepiej skorzystać z pomocy specjalistów.

Zostaw odpowiedź

Email nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz używać tych tagów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Oferuję szereg usług związanych z WordpressemSPRAWDŹ OFERTĘ
Przeczytaj inne:
wplogin
„Nie mogę się zalogować do panelu WordPress” oto 6 przyczyn i ich rozwiązania

Czasami bywa tak, że Wordpress odmawia zalogowania użytkownika lub administratora do panelu. Istnieje wiele powodów, które mogą powodować problemy z logowaniem,...

Zamknij