Tworzymy forum dla czytelników (w oparciu o disqus.com, czyli tak jak na Antyweb)
[ SEOWind.io - pisz treści które rankują się w TOPach ]
Niektóre pomysły są tak dobre, że nie można obok nich przejść obojętnie. Jednym z takich pomysłów jest wykorzystanie systemu komentarzy disqus.com do stworzenia forum.
W tym wpisie zaprezentuje jeden z wielu sposób na wykonanie tego. Skorzystam w tym celu z wtyczek, tak aby każdy mógł skorzystać z tego rozwiązania bez zagłębiania się w kod swojego motywu.
Warto wymienić na wstępie dobre i złe strony takiego rozwiązania. Na pewno plusem jest wygoda dla nas i użytkowników, którzy są przyzwyczajeni do tego systemu jak i mniejsze obciążenie dla naszego serwera. Pośród wad wymienić należy słabszą prędkość indeksowania i ograniczone możliwości rozwoju.
Tworzymy forum
Do stworzenia forum wykorzystam:
Oczywiście można obyć się bez WPBakery Visual Composer, jednak na potrzeby tutorialu pozwoli nam ona w łatwy sposób wyświetlić dane.
Rejestracja i podłączenie Disqus Comment System
Najważniejsze to zarejestrować się i podłączyć Disqus Comment System do swojego bloga. Warto na stronie opcji ustawić język polski i zmienić słowo komentarze na “odpowiedzi”.
Instalacja i konfiguracja User Submitted Posts
User Submitted Posts to darmowa i prosta w użyciu wtyczka, co ważne, jest ona wygodna dla nas – administratorów.
Po instalacji potrzebujemy skonfigurować zaledwie kilka opcji, pierwsza z nich to tłumaczenia.
W następnej kolejności polecam włączyć Receive Email Alert, aby otrzymywać e-mail za każdym razem, kiedy ktoś chce dodać nowy wątek na forum. Ważne, aby w odpowiedni sposób skonfigurować również pola, które udostępniamy użytkownikom.
Jeżeli chcemy zbierać za pomocą tego urządzenia bazę adresów e-mail, musimy pamiętać o odpowiednim regulaminie i poinformowaniu o tym fakcie użytkowników. Należy również pamiętać o haśle zabezpieczającym, dzięki temu boty nie wsypią nam setek niepotrzebnych tematów.
Ostatnia rzecz podczas konfiguracji to przypisanie nowych wpisów do odpowiedniego autora i włączenie moderacji.
O czym warto pamiętać zakładając forum? Zakładając forum, musimy pamiętać o zabezpieczaniu samych siebie. Co prawda, forum to jak widać to samo co komentarze, ale dyskusja łatwiej może wymknąć się spod kontroli. Solidny regulamin to podstawa. Należy pamiętać, że warto wzorować się na już istniejących forach internetowych.
W tym momencie pozostaje nam stworzyć nową stronę, wstawić na nią [user-submitted-posts], a następnie czekać, aż użytkownicy rzucą się w wir dyskusji.
Rozwiązanie to ma jedną wadę, którą przekuć należy w zaletę, tzn. każdy nowy wątek to tak naprawdę nowy wpis, powoduje to, że jeżeli go zaakceptujemy, pojawi się on w kanałach nowości strony np. na stronie głównej czy kanale RSS.
Jak sobie z tym poradzić? Jest kilka sposobów:
- wpisy dodawane do własnego typu wpisu, ale w tym wypadku nie znalazłem w ustawieniach wtyczki takiej możliwości,
- wyłączenie wyświetlania autora w pętlach w motywie.
Forum powstało po to, aby ludzie na nim rozmawiali, trzeba je promować. A czy może być lepsza promocja niż wyświetlać nowe wątki w kanale nowości? Pamiętajmy, że jest to tak naprawdę darmowa treść, którą należy się tylko odpowiednio zająć. Dlatego też warto stworzyć specjalną ikonę wpisu, aby od razu było widać, że jest to wątek z forum, dodać nową kategorię np. forum. Choć warto pamiętać, że istnieją ciekawsze nazwy, przykładowo:
- na stronie o robotyce ładniejsza nazwa to “dyskusje o waszych robotach”,
- na blogu o czyszczeniu dywanów lepszą nazwą będzie “kącik waszych pytań i odpowiedzi”,
- na stronie należącej np. do sklepu internetowego można to nazwać po prostu “dyskusje fanów sklepu XYZ”, łatwo domyślić się, że będzie to jakaś forma kanału z klientem,
- na blogu, gdzie autor publikuje swoje zdjęcia natury, można umożliwić (ta wtyczka na to pozwala) wysyłanie własnych zdjęć, wtedy dobrą nazwą będzie “wasze prace”.
Niech tytuł od razu sugeruje, po co ktoś ma tam wejść i co znajdzie, samo “forum” niewiele znaczy.
Na stronie, gdzie dodaje się wątek, również warto zadbać o to, aby oprócz formularza od dodania nowego wątku, były nam najnowsze wątki, regulamin, krótki opis całego przedsięwzięcia. Wspominałem na początku, że opcjonalnie w tym celu skorzystać można z Visual Composera, ale również z Shortcodes Ultimate, czy napisać od zera. Korzystając z Visual Composera użyjemy bloku z nowymi wpisami według kategorii.
Wykorzystując Shortcodes Ultimate, należy stworzyć nowy pasek widgetów i wtyczką np. Category Posts Widget, dodać widget z kategorią “Forum” do treści strony. Każdy, kto koduje, najlepiej zrobi to robiąc… po swojemu. Przykładowa pętla dla kategorii z numerem id=15 (w moim przypadku kategorii forum).
<?php query_posts('cat=15'); ?> <?php if ( have_posts() ) : while ( have_posts() ) : the_post(); ?> <a href="<?php the_permalink(); ?>"> <?php the_title(); ?> </a> <?php the_content(); ?> <?php endwhile; endif; ?>
Zakończenie, a właściwie co dalej?
Jak widać, od strony programistycznej przedsięwzięcie nie jest szczególnie wymagające. Największym wyzwaniem jest tutaj budowa społeczności. Im społeczność większa, tym więcej odwiedzin i wyświetleń, tym więcej darmowej treści i prestiżu, a właściwie marki forum, bloga lub witryny. Jeżeli dyskusje będą wartościowe, mamy szansę, aby były linkowane.
Profesjonalne treści, nieszablonowe kroje sukienek, porady kosmetyczne, których nie ma nigdzie indziej, pamiętajmy, że dopiero to spowoduje, że prosty, stworzony w 20 minut silnik prostego forum opartego o WordPress będzie żyć i kto wie, może trzeba będzie wtedy myśleć o dedykowanym rozwiązaniu. Tego życzę wszystkim z was.
- WordPress i zewnętrzne usługi – krótki przegląd aplikacji, które zepniemy z WordPressem - 4 stycznia 2020
- Pełna pętla WordPress - 4 stycznia 2020
- WordPress i Wcag czy można łatwo spełnić wymagania? - 4 stycznia 2020
- Kanibalizacja słów kluczowych, wstępna diagnoza i naprawa na WordPress - 4 stycznia 2020
- 7 prostych rozwiązań dla WordPress - 4 stycznia 2020
- Google Tag Manager i WordPress – błyskawiczny przepis - 4 stycznia 2020
- Jak uruchomić Instant Articles i Google AMP na WordPress ? - 4 stycznia 2020
- Rejestracja użytkowników na stronie WordPress, kompleksowe rozwiązanie palącego problemu - 4 stycznia 2020
- PIWIK i WordPress, dlaczego warto spojrzeć na te statystyki - 4 stycznia 2020
- Buddypress, czyli społeczność na WordPressie - 4 stycznia 2020
-
Linki Wewnętrzene i Sematyka
-
-
Budowanie linków
-
Sematyka
-
Budowanie linków nigdy nie było prostrze. Setki możliwości linków za jednym kliknięciem.
-
SEMRush
-
-
Profesjonalna platforma SEO
-
Online
-
SEMrush oferuje rozwiązania dla SEO, PPC, treści, mediów społecznościowych i badań konkurencyjnych.